Co trzeba wiedzieć o żylakach?
Przewlekła niewydolność żylna jest stanem, w którym w układzie żylnym kończyn dolnych tworzą się zastoje krwi. W wyniku tego na nogach powstają pajączki żylne, tworzą się żylaki, obrzęki. Powstają różnego rodzaju przebarwienia, owrzodzenia żylne i stany zapalne. Wygląda to wszystko bardzo nieestetycznie, ale dodatkowo bardzo zagraża to zarówno zdrowiu jak i życiu danego pacjenta.
Żylaki kończyn dolnych trzeba leczyć i nie wolno lekceważyć faktu, że powstały.
Objawy niewydolności żylnej
Na początku nie zwracamy uwagi na kolejno postępujące pomału objawy niewydolności żylnej. Przewlekła niewydolność żylna postępuje bardzo podstępnie. Bolą nas nogi, puchną, odczuwamy dyskomfort w okolicy żył, mamy skurcze łydek. Nogi nam drętwieją i odczuwamy w nich mrowienie. Wszystko to jest o tyle złudne, że dolegliwości te ustępują zaraz po rozruszaniu nóg w konkretnych miejscach. Pomału jednak na nogach pojawiają się przebarwienia, żylne pajączki i obserwujemy, że w niektórych miejscach powstają żylaki kończyn dolnych.
Powody niewydolności żylnej
Przyczyny niewydolności żylnej to kilka nakładających się na siebie czynników. Możemy mieć refluks żylny, zmniejszoną ilość włókien sprężystych w naczyniach krwionośnych, zwężenie żył. Czasami przyczyną takich stanów jest mała aktywność fizyczna, zła dieta lub nadwaga lub też skłonności genetyczne, o których można nie wiedzieć.Uważa się też, że są specjalne czynniki, które mają bezpośredni wpływ na powstawanie żylaków kończyn dolnych. Takimi czynnikami może być płeć żeńska, praca siedząca lub wybitnie stojąca, wysoki wzrost, częste zaparcia, otyłość, palenie papierosów.
Naczynia krwionośne
Naczynia krwionośne to bardzo dobrze zorganizowany rurociąg, który pełni istotną rolę w organizmie i jest miejscem przepływu krwi. W jednej nodze jest blisko 100 km naczyń żylnych. Część z nich są to żyły powierzchniowe, a część to żyły głęboko ukryte. Żylaki kończyn dolnych najczęściej powstają w żyłach powierzchniowych.
Jak wygląda leczenie?
Leczenie niewydolności żylnej dzieli się na cztery etapy. Jest, więc, leczenie zachowawcze, farmakologiczne, uciskowe, zabiegowe. Bardzo ważna jest w tym wypadku odpowiednia diagnostyka, bowiem choroby żył wymagają odpowiedniego sposobu leczenia.