zdrowie

Jak przebiega zabieg histeroskopii?

Histeroskopia diagnostyczna to badanie wykorzystywane przez lekarzy ginekologów. Daje ono możliwość oceny prawidłowej pracy oraz budowy narządów rodnych i pozwala na obserwację zmian, które nie zawsze są możliwe do wykrycia np. badaniem USG. Histeroskopia jest bezpieczna i trwa kilkanaście minut, nie wiążąc się dla pacjentki z dużym dyskomfortem.

Jak wygląda badanie?

Histeroskopia diagnostyczna jest wykonywana w pozycji ginekologicznej w znieczuleniu ogólnym. Badanie trwa średnio kilkanaście minut, dlatego też narkoza nie jest głęboka i pacjentka po badaniu może wrócić do domu. Do jamy macicy poprzez pochwę i szyjkę wprowadzany jest specjalny przyrząd nazwany histeroskopem. Posiada on niewielką kamerę i mikronarzędzia, dzięki którym można wykonywać niewielkie zabiegi np. usunięcia polipów czy pobierać wycinek tkanki do dalszego badania. Jamę macicy wypełnia się solą fizjologiczną, dzięki czemu obserwacja budowy narządu jest łatwiejsza. Obraz z kamerki jest przekazywany do monitora, na którym lekarz obserwuje wnętrze jamy macicy oraz ujścia jajowodów.

Jak przygotować się do badania?

Zabieg histeroskopii wymaga pewnego przygotowania – kobieta nie powinna na około 6 godziny przez badaniem jeść i pić. Termin badania jest wyznaczany pomiędzy 8 a 12 dniem cyklu. Przygotowaniem do badania może być również przyjmowanie leków hormonalnych, które mogą wpływać na grubość endometrium – zależy to jednak od rodzaju diagnostyki oraz od wskazań lekarza, który przeprowadzi zabieg histeroskopii. Warto, by na badanie kobieta udała się z osobą towarzyszącą – jest to bezpieczne rozwiązanie po zastosowaniu znieczulenia ogólnego.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Histeroskopia diagnostyczna nie może być zawsze wykonana. Aby miała największe znaczenie w postawieniu trafnej diagnozy, kobieta powinna przyjść między 8 a 12 dniem cyku. Badanie podczas miesiączki nie będzie pozwalało lekarzowi na precyzję, dlatego też w tym czasie się go nie wykonuje. Zabieg histeroskopii nie jest wykonywany u kobiet ciężarnych oraz u kobiet, które zmagają się ze stanem zapalnym narządów rodnych. Aby przeprowadzić histeroskopię, należy wcześniej zastosować odpowiednią kurację leczącą stan zapalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *