zdrowie

Bezpieczne badanie serca płodu

Każda kobieta już od pierwszej chwili, w której dowiaduje się, że zostanie mamą, z dużą troską podchodzi do kwestii zdrowia i bezpieczeństwa swojego dziecka. Służą temu przede wszystkim kontrolne wizyty i wywiady w gabinecie lekarza ginekologa. To on zleca rutynowe i dodatkowe badania, które są konieczne w przebiegu ciąży.

Dodatkowe badania w czasie ciąży

Jednym z podstawowych badań w czasie ciąży jest USG. To ono bardzo dużo mówi o stanie i rozwoju dziecka. Również na jego podstawie lekarz może ocenić, czy wskazane są inne dodatkowe badania, które w szczegółowy sposób mogą zobrazować i określić dane parametry decydujące o prawidłowym rozwoju dziecka w okresie prenatalnym.

Niektóre z tych badań zlecane są u każdej kobiety po przekroczeniu jakiejś granicy wieku lub w takich przypadkach, kiedy wcześniejsze ciąże wiązały się z jakimś ryzykiem lub urodzone dziecko obarczone było chorobą. Również w sytuacji, kiedy jedno z rodziców boryka się z jakąś przypadłością mogącą mieć wpływ na zdrowie przyszłego potomstwa.

Echo serca płodu (echokardiografia)

Jest to bezinwazyjne badanie stanu serca i układu naczyń krwionośnych dziecka w okresie płodowym.

Echo serca płodu (echokardiografia) należy do badań, które mogą być zalecone w czasie ciąży. Wskazaniem do niego jest ukończenie przez ciężarną 35. roku życia lub u młodszych kobiet wtedy, kiedy badanie USG wykaże nieprawidłowości w obrębie niektórych parametrów związanych nie tylko z obrazem serca i układu naczyniowego, ale również w przypadku ciąży mnogiej, poronień nawykowych, ciąży po zapłodnieniu in vitro oraz wtedy, kiedy w rodzinie występuje choroba genetyczna lub wrodzona wada serca.Do badania tego kwalifikują się także ciąże kobiet stosujących leki w przebiegu niektórych chorób oraz tych, które zażywały substancje szkodliwe takie jak alkohol lub narkotyki.

Wczesne wykrycie nieprawidłowości

Echo serca płodu daje możliwość wczesnego wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego ważnego organu, co pozwala na wczesne ich leczenie jeszcze w czasie przebywania dziecka w łonie matki lub bezpośrednio po jego urodzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *