Uncategorized

Jak wynająć pokój lub mieszkanie?

Coraz więcej osób decyduje się na wynajem. Już nie tylko studenci lub osoby zaraz po studiach wynajmują pokoje i mieszkania. Obecnie coraz więcej rodzin i osób starszych decyduje się na taki krok. Powoli odchodzi się od kupowania mieszkań na kredyt na kilkanaście lat. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się ogłoszenia o wynajem pokoi i mieszkań.

Gdzie szukać ofert?

Najlepszym narzędziem do szukania ofert jest internet. Możemy szukać na popularnych stronach np. olx lub na serwisach ogłoszeniowych danego miasta. Coraz więcej ogłoszeń pojawia się też w Social Mediach, w których tworzone są specjalne grupy tematyczne o wynajem pokoi i mieszkań. Na takich grupach pojawiają się też ogłoszenia: „szukam pokoju, mieszkania”. Część osób nadal zamieszcza anonse w prasie lokalnej lub na słupach ogłoszeniowych. Dlatego idąc na spacer warto też na nie zwrócić uwagę. Ogłoszenie „wynajmę pokój” można także spotkać w dziale ogłoszeń na uczelni. Tam tez możemy zamieścić anons „szukam pokoju”.

Umowa najmu

Kiedy już znajdziemy interesujący nas pokój to należy dokładnie je obejrzeć. Pierwszą kwestią, którą należy ustalić przed podpisaniem umowy jest dokładna cena najmu. Często w ogłoszeniu pojawia się sama cena czynszu. Do niego należy jeszcze doliczyć opłaty za media. I zamiast 600 zł ze wszystkim zapłacimy 800 zł. Należy przygotować się także na zapłatę kaucji. Agata Stradomska z biura nieruchomości Remax Alfa informuje: „Bardzo często czynsz za pierwszy miesiąc najmu pobierany jest z góry przy zawieraniu umowy najmu, wraz z kaucją, która stanowi zabezpieczenie dla właściciela nieruchomości na pokrycie ewentualnych szkód czy zaległości czynszowych. Kaucja wynosi zazwyczaj równowartość 1-3 stawek czynszu, a jej wysokość zależy często od standardu wykończenia lokalu czy wartości wyposażenia jakie znajduje się w nieruchomości. Kolejnym obciążeniem najemcy są płatności z tytułu zużycia mediów (woda, prąd, gaz, ogrzewanie), które pobierane mogą być ryczałtowo a rozliczane na podstawie wskazań liczników co kilka miesięcy lub też wnoszone co miesiąc wg faktycznego zużycia.”

Dając ogłoszenie „wynajmę pokój” lub „szukam pokoju” należy liczyć się z dużym odzewem. Jednak zanim znajdziemy interesujące nas lokum może minąć nawet kilka tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *