Technologia i internet

Żywice do zalewania elektroniki

Użytkując na co dzień laptop, smartfon, power bank czy skaner nie zastanawiamy co sprawia, że urządzenia te mają bardzo długą żywotność choć bywają narażone na wiele czynników zewnętrznych. Nie zdajemy sobie sprawy, że w ich wnętrzu wszystkie ważne elementy są tak naprawdę zalane żywica i utwardzone.

W jakim celu stosuje się żywicę?

Żywica do zalewania elektroniki spełnia kilka ważnych funkcji, wśród których należy wymienić przede wszystkim to, że chroni ona komponenty przed uszkodzeniami, substancjami chemicznymi (w tym tymi bardzo agresywnymi), promieniowaniem słonecznym, wilgotnością oraz skokami temperatur – od bardzo wysokich po bardzo niskie.

Żywica znajdująca się wewnątrz każdego urządzenia elektronicznego może mieć różne parametry lepkości, czasu utwardzenia, palności, czasu mieszania, a nawet koloru. W zależności od tego czy mamy do czynienia z aparatem fotograficznym, teleskopem czy jedną z elektronicznych części z branży motoryzacyjnej mamy zastosowane różne rodzaje żywic.

Rodzaje żywic

Obecnie używane są zasadniczo dwa rodzaje żywicy do zalewania elektroniki: epoksydowa oraz poliuretanowa. Są to dwa różne produkty o różnych parametrach wytrzymałości, twardości, lepkości i czasu utwardzania.

Żywica epoksydowa charakteryzuje się głównie tym, że po związaniu jest niezwykle twarda i odporna na uderzenia i inne czynniki zewnętrzne. Najczęściej stosowana jest w tym komponentach elektroniki, które z uwagi na swoje przeznaczenie mogą być narażone na silne oddziaływanie substancji chemicznych. Żywica epoksydowa nie jest elastyczna i nie może być zastosowana tam, gdzie układ elektroniczny musi charakteryzować się elastycznością w niższych temperaturach.

Z kolei żywica poliuretanowa nie jest tak twarda po związaniu jak ta epoksydowa i stosowana jest wszędzie tam, gdzie komponenty muszą pozostać elastyczne, zwłaszcza w niższej temperaturze. Żywica na bazie poliuretanu jest zdecydowanie tańsza i znacznie częściej stosowana niż epoksydowa.

Jakie parametry żywicy są ważne?

Twardość to jeden z głównych parametrów żywic do zalewania elektroniki. W zależności od rodzaju produktu końcowego i jego przeznaczenia wybiera się półprodukt o optymalnej twardości.

Dla przykładu zbyt twarda żywica do zalewania elektroniki może grozić zbyt mocnym ściśnięciem podzespołów elektronicznych, w wyniku czego może dojść do uszkodzenia wrażliwych elementów. Z drugiej zaś strony, zbyt miękka żywica będzie charakteryzować się zdecydowanie mniejszą odpornością na związki chemiczne, uderzenia mechaniczne, wibracje czy wstrząsy.

Żywica do zalewania elektroniki dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *