sport

Skoki tandemowe – wymagania

Skoki tandemowe przypominają skoki spadochronowe, ale skaczą dwie osoby – instruktor i pasażer. Najpierw „leci” się z prędkością około 200 km/h (do minuty), by później, przez kilka (do 10) minut swobodnie szybować i rozkoszować się wrażeniami. Taka propozycja kusi wiele osób. Jakie są wymagania, by móc wykonywać skoki tandemowe?

Wiek osób skaczących

Skakać mogą, tak naprawdę, osoby w prawie każdym wieku. Skoki tandemowe są bardzo bezpieczne, co gwarantuje profesjonalny sprzęt oraz stała opieka tandem pilota. Należy pamiętać jednak o tym, że za skok tandemowy osoby nieletniej odpowiadają jej rodzice. Zwykle muszą wyrazić oni pisemną zgodę na miejscu skoku.

Skakać mogą również seniorzy! Znane są przypadki skoków tandemowych, gdzie pasażerami byli żądni adrenaliny osiemdziesięciolatkowie. Należy jednak dbać o swoje zdrowie i upewnić się, czy nie mamy żadnych chorób, które taki skok wykluczają w naszym przypadku.

Sprawność osób skaczących

Lądowanie po skoku tandemowym jest bardzo miękkie i nie wymaga wyjątkowej zwinności ani sprawności fizycznej. Skaczą nawet osoby niepełnosprawne. Sytuację kontroluje pilot.

Choroby, które wykluczają skok tandemowy, to m.in. niestabilność kręgosłupa, wrodzona łamliwość kości, ostra niewydolność układu krwionośnego i oddechowego oraz epilepsja. Cierpiąc na którąś z tych chorób (bądź w razie innych wątpliwości) najlepiej jest spytać lekarza o to, czy taki skok będzie bezpieczny w pełni.

Kursy i certyfikaty

Aby być pasażerem skoku nie musimy mieć żadnego ukończonego kursu ani certyfikatów. Wystarczy piętnastominutowe szkolenie tuż przed skokiem. Tandem pilot pokaże nam wtedy uprząż, wytłumaczy, skąd skaczemy, ile będzie trwać ta atrakcja. Należy zawsze słuchać jego poleceń – dla własnego bezpieczeństwa. Pilot może mieć też kamerkę, by nagrać nasz skok na pamiątkę!

Tandem pilot musi mieć ukończone stosowne kursy i certyfikaty. Możemy sprawdzić jego doświadczenie z dotychczasowymi skokami. Lepiej będzie wybrać miejsce renomowane – nawet, jeśli miałoby być nieco droższe czy nieco dalej. Chodzi tu przecież o nasze życie, zdrowie i bezpieczeństwo, a to najcenniejsze wartości. Nie zawsze cena oznacza jednak jakość – zapoznajmy się z opiniami i podejmijmy decyzję!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *