sport

Profesjonalna optyka myśliwska – najważniejsze parametry

Producenci optyki myśliwskiej chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też cały czas udoskonalają swoje urządzenia. Aby dokonać udanego zakupu warto dokładnie zapoznać się z najważniejszymi parametrami optyki myśliwskiej, co niestety nie jest prostym zadaniem.

Pole widzenia – co trzeba wiedzieć?

Pole widzenia jest to oczywiście obraz, który można zobaczyć przy użyciu wybranej optyki myśliwskiej. Pole widzenia przez większość producentów wyrażane jest w metrach albo w stopach, dzięki czemu można szybko porównać dostępne na rynku lunety i lornetki. Pole widzenia w dużej mierze zależy od powiększenia. Optyka myśliwska, która oferuje większe powiększenie automatycznie ogranicza pole widzenia.

Liczba zmierzchowa

Przy wyborze używanej optyki myśliwskiej warto zwrócić uwagę także na liczbę zmierzchową. W dużej mierze to właśnie ten parametr określa rzeczywistą przydatność lunety albo lornetki do użycia w nocy lub zmroku. Osoby, które polują głównie przy słabym świetle powinny zwracać zawsze uwagę na liczbę zmierzchową, w przeciwnym razie nawet najlepsza optyka mysliwska nie spełniać będzie swoich podstawowych zadań. Do obserwowana i polowań w dzień sprawdzi się optyka myśliwska z wartością liczby zmierzchowej poniżej 15. Do obserwacji i polowania o zmroku warto postawić na optykę o liczbie zmierzchowej od 15 do 20. Jeżeli chodzi o lunety i lornetki do polowania w nocy, to wartość liczby zmierzchowej powinna wynosić powyżej 20.

Odporność na wstrząsy

Optyka mysliwska powinna być wykonana z solidnych i wytrzymałych materiałów, dzięki czemu poradzi sobie nawet w bardzo trudnych warunkach. Używana optyka z tzw. niższej półki niestety po oddaniu kilkunastu strzałów może się rozlecieć. Aby uniknąć tego problemu warto postawić na sprzęt od renomowanego producenta. Ważne jest także to, aby dobrać odpowiedni typ lunety. Do polować pędzonych najlepiej nadaje się używana optyka biegowa. Luneta tego typu sprawdzi się przy polowaniach na duże i niebezpieczne zwierzęta. W Polsce bardzo wiele osób poluje na dziki, dlatego też kolimatory cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Producenci oferują także lunety nastawne i stałe, które można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie wybrać odpowiednią optykę myśliwską powinny skorzystać z fachowego doradztwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *