Przemysł

Czym charakteryzuje się system SCADA?

W produkcji coraz większą rolę odgrywają automatyczne systemy kontroli, dlatego też oprogramowanie typu SCADA z miesiąca na miesiąc zdobywa coraz większą popularność. Przy dużych systemach, aby sprawnie zarządzać całą produkcją warto postawić na skalowalne rozwiązania.

Jakie zastosowanie?

Organizacje wykorzystują system SCADA przede wszystkim do lokalnego i zdalnego kontrolowania procesów. Za pomocą specjalnego oprogramowania HMI możliwe jest bezpośrednie wchodzenie w interakcję z różnorodnymi urządzeniami.

Opisywany system bardzo często wykorzystywany jest także do gromadzenia, monitorowania i przetwarzania danych w czasie rzeczywistym. Jego podstawowym zadaniem jest rejestrowanie zdarzeń i danych, które można wykorzystać w celu zwiększenia wydajności.

Czy warto?

Opisane powyżej funkcje zapewniają przedsiębiorcom zdecydowanie większą przejrzystość poszczególnych procesów. Dzięki zgromadzonym danym w czasie rzeczywistym można szybko sprawdzić jak działają maszyny. Aby prowadzić rywalizację ze swoimi największymi konkurentami na bieżąco trzeba podążać za trendami długofalowymi. Dzięki zgromadzonym danym zdecydowanie łatwiej jest dostosować działanie sprzętu. Wszystkie zmiany można oczywiście w wygodny sposób wprowadzać zdalnie.

System SCADA umożliwia wykorzystanie zgromadzonych danych w celu zwiększenia wydajności, czy też w celu poprawienia komunikacji. Dzięki możliwości podejmowania trafnych decyzji znacznie łatwiej jest zapobiec przestojom. Dane mogą być pozyskiwane z wielu różnych źródeł, dlatego też niezbędne jest oczywiście ich scentralizowanie i przechowywanie w systemie. System SCADA bardzo łatwo zintegrować z pozostałym oprogramowaniem.

Tworzenie przejrzystych raportów

Nowoczesne oprogramowanie SCADA umożliwia tworzenie szczegółowych i zindywidualizowanych raportów. System zaprojektowany został w taki sposób, aby automatycznie reagować na wszelkie informacje zawarte w raportach.

System automatycznie zgłosi alarm na przykład wtedy, gdy poszczególna partia produktów będzie wadliwa. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że system dzięki zarządzaniu energią pozwala także znacząco zmniejszyć zużycie mocy poszczególnych maszyn. Tego typu rozwiązanie może okazać się bardzo przydatne zwłaszcza przy szczytowym obciążeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *