Maszyny i sprzęt

Wiaty przystankowe – co warto wiedzieć?

Wiata przystankowa to specjalna konstrukcja, która zaprojektowana została głównie z myślą o pasażerach przybywających na przystanku. Wiaty przystankowe producent zalicza się obecnie do zbioru obiektów małej architektury miejskiej, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Czy wiata przystankowa musi mieć posadowienie?

Wiata przystankowa wymaga oczywiście stosownego posadowienia. W dzisiejszych czasach większość producentów ustawia wiaty bezpośrednio na nawierzchni chodnika. Niestety rozwiązanie tego typu nie zawsze się sprawdzi. Problemy pojawiają się zazwyczaj przy bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych. W Polsce gwałtowne wichury i huragany pojawiają się coraz częściej, dlatego też większość firm stawia na betonowe fundamenty punktowe, które w tym konkretnym przypadku sprawdzą się najlepiej.

Montując wiaty przystankowe warto zadbać przede wszystkim o tym, aby wszystkie elementy kotwiące znajdowały się w ziemi na głębokości przemarzania. Konstrukcje, które pozbawione są ścian bocznych powinny być wyposażone w specjalne płyty fundamentowe.

Niezbędne wyposażenie nowoczesnych wiat przystankowych

Nowoczesne wiaty przystankowe producent wyposażone są nie tylko w ramki na rozkład jazdy i tabliczki z nazwą przystanku. Wiaty coraz częściej wyposażone są również w gabloty o charakterze reklamowym, instalacje elektryczne, ławki, słupki przystankowe i kosze na śmieci. Nie można zapominać również o znakach przystanku. Na przystankach autobusowych stosuje się znak D-15, na przystankach trolejbusowych znak D-16, a na przystankach tramwajowych znak D-17.

Z jakich materiałów stawia się wiaty przystankowe?

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się wiaty wykonane ze stali i szkła. Dachy kryte są z kolei tworzywem sztucznym, a dokładniej mówiąc przyciemnianym poliwęglanem komorowym. Większość producentów stawia na stal ocynkowaną, która doskonale radzi sobie z korozją, dzięki czemu wiaty przystankowe nawet po wielu latach użytkowania prezentują się bardzo okazale i w dalszym ciągu spełniają swoje zadania. W większych miastach stawia się wiaty aluminiowe, które mogą pochwalić się lepszymi parametrami niż stal. Aluminium jest dość drogim materiałem, dlatego też wiaty przystankowe z niego wykonane znaleźć można jedynie w większych miastach w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *