Kulinaria

Podgrzybki w spiżarni

Końcówka lata to doskonały moment na wzięcie się za wszelkie przetwory, które umilą nam długie zimowe wieczory swoim smakiem lata. Obok wszelkich kompotów, owoców, dżemów i pomidorów warto postawić na prawdziwą polską tradycję, a mianowicie na wszelkiego rodzaju marynaty, a już w szczególności te wykonane z grzybów.

Podgrzybki marynowane w occie

Prawdziwym trofeum piwnicznym będą tu na pewno podgrzybki marynowane w occie. Raz że jest to doskonała marynata, która każdemu smakuje i jest naprawdę typowo polska. A dwa – podgrzybek to szczególnie szlachetny gatunek grzyba, charakteryzujący się wyjątkowo łagodnym smakiem i pięknym zapachem.

Taka marynata z podgrzybków w occie doskonale sprawdzi się w roli przystawki czy przekąski. Warto jeszcze podkreślić w tym momencie, że marynaty są szczególnie wytrzymałe i na naszych półkach mogą stać nawet spokojnie kilka lat. Trzeba tylko uważać podczas zbierania podgrzybków – nawet ich nazwa wywodzi się od tego, że są bardzo podobne do innych gatunków grzybów.

Grzyby – źródło cennych aminokwasów i składników odżywczych

Zaraz – przecież tyle gazet dzisiaj mówi nam o tym, że grzyby są ciężkostrawne, nie posiadają żadnych właściwości odżywczych i w zasadzie to nie powinno się ich jeść. Otóż nie jest to do końca prawda. Faktem z tych informacji jest jedynie to, że podgrzybki i inne grzyby nie należą do najlżejszych potraw, szczególnie nasączone marynatą, zatem spożywanie większej ich ilości przed snem nie jest szczególnie rozsądne.

Niemniej jednak tak poza tym, to podgrzybki posiadają szereg zdrowotnych właściwości. Przede wszystkim świetnie utrzymują one naszą florę bakteryjną jelitową w dobrej kondycji. Ponadto stanowią cenne źródło wielu witamin i aminokwasów szczególnie dla osób, które na co dzień spożywają mało mięsa. Co więcej – pośrednio wspomagają trawienie.

Wykonanie podgrzybków marynowanych w occie

Nie jest trudno zrobić takie podgrzybki. W zasadzie wystarczy je zebrać, opłukać i pokroić razem z cebulką i podgotować. Osobno przygotowujemy zalewę octową na bazie wody, octu oraz przypraw i ziół. Następnie grzybki z cebulką wkładamy do słoiczka, zalewamy zalewą, odstawiamy do góry dnem i czekamy na całość aż wystygnie. Nie brzmi to zbyt skomplikowanie prawda?

Pamiętajmy tylko o tym, że z potrawami marynowanymi muszą uważać osoby mające problemy z chorobą wrzodową żołądka, refluksem, zgagą, nadkwasotą żołądka czy ogólnie zapaleniem błony śluzowej żołądka. Wówczas ostre marynaty mogą nieco nasilić dolegliwości, a przecież nie o to tu chodzi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *