Kulinaria

Dania z dodatkiem suszonych warzyw – łatwo i zdrowo

Warzywne mieszanki to nic innego jak suszone części jadalne roślin – korzeni spichrzowych, łodyg lub liści. Kupując gotowy susz warzywny warto zwrócić uwagę na skład, który nie powinien zawierać konserwantów ani dodatków soli. Takie kompozycje można również w łatwy sposób przygotować samodzielnie w domu i dodawać do potraw.

Zdrowa alternatywa

Susz warzywny to świetna alternatywa dla świeżych warzyw. Jest to praktyczne rozwiązanie w okresie zimowym, kiedy ciężko zdobyć jarzyny lub są one drogie albo gorszej jakości. Takie warzywa jak: burak, marchew, pietruszka czy seler nadają smak wielu daniom i są skarbnicą składników odżywczych.

Domowy susz warzywny można zrobić już w okresie letnimi lub jesiennym. Jak wiadomo, różne warzywa dojrzewają w różnym czasie. Bez obaw, susz można wykonywać stopniowo i dodawać kolejno składniki, mieszać i urozmaicać. Dobrym dodatkiem będą również przyprawy: kolęda, rozmaryn, natka pietruszki, oregano. Przyprawy dodadzą aromatu, a podczas gotowania nie trzeba będzie już dodatkowo doprawiać dań.

Zupa jarzynowa z suszem warzywnym

Z warzywnego suszu możemy w prosty sposób przyrządzić zupę. Może on służyć jako kluczowy dodatek do zupy jarzynowej. Popularna zupa opierająca się głównie na świeżych kalafiorach, brokułach i fasolce czy ziemniakach, wzbogacona suszem warzywnym nabiera niezwykłego aromatu.

Dzieje się tak, gdyż zamknięte uprzednio w słoju suszone składniki są dużo bardziej aromatyczne. Intensywność smaku i zapachu jest ogromna, gdyż po wyparowaniu wody z części rośliny, w małym kawałeczku, pozostają skoncentrowane soki i substancje smakowe.

Rosół na świąteczny obiad z rodziną

Idealnym rozwiązaniem na rodzinny obiad będzie rosół. To tradycyjne danie, przygotowane na mięsie z kurczaka, musi zawierać dodatek warzyw. Lepiej użyć domowego suszu warzywnego niż gotowych kostek rosołowych. Gotowe kostki zawierają zbyt dużo soli i zbędnych dodatków.

Do przyrządzenia rosołu możemy użyć zarówno samego suszu, który będzie stanowił główną część warzywną zupy, jak i stosować go zamiast popularnych przypraw zawierających sól. Zdrowe odżywianie to podstawa, a susz warzywny jest naturalny. Konserwacja składników odbywa się tylko poprzez proces suszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *