Kariera i rozwój

Hiszpańska kultura

Hiszpania to niezwykły kraj, a żeby głębiej poznać jej kulturę, przydaje się znajomość języka mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sięgnij po kurs hiszpańskiego!

Feliz navidad!

Czy wiesz, że Hiszpanie zaczynają pracę nad szopkami bożonarodzeniowymi już w wakacje? Są dla nich tak samo ważne, jak dla nas choinki. W mieście Mollina znajdziesz nawet otwarte przez cały rok Muzeum Szopek (Museo de Belenes). Nie są to jednak zwykłe konstrukcje. Jeśli chciałabyś mieć w domu szopkę z poznańskimi koziołkami albo malowanymi domkami z Zalipia, a w twoim mieście nie ma Towarzystwa Belenistów – bez kursu hiszpańskiego ani ruszSzopki przedstawiają nie tylko scenę narodzin Jezusa, ale i bliskie szopkarzom miejsca, stąd w bractwach belenistów powstają sceny pod murami Pampeluny czy na madryckim Puerta del Sol. Co więcej, w szopce co roku musi pojawić się nowa figurka. Nie są to tylko tradycyjne postacie, ale wół i osioł, kury, kaczki, kozy – co tylko beleniście przyjdzie do głowy. Najśmieszniejszą postacią jest (szczególnie w Katalonii i Walonii) „el caganer” – chłopiec dokonujący defekacji. Ma on jednak swoje znaczenie, a niektórzy mówią, że przynosi szczęście.

Język i taniec

Czy naukę hiszpańskiego można połączyć z nauką tańca? Owszem! Wiele szkół językowych oferuje kurs hiszpańskiego w połączeniu z nauką flamenco, tanga czy salsy. Zajęcia odbywają się w języku słynnej Carmen. Nauczysz się tam kroków, a także ruchów chust i wachlarza (bo wcale nie są przypadkowe), dowiesz się także wiele o iberyjskiej kulturze.Jeśli zajęcia ci się spodobają, sama zaczniesz szukać informacji o hiszpańskich gitarzystach czy tancerzach flamenco. Pamiętaj też o hiszpańskiej literaturze – ten kraj wydał wielu mistrzów pióra. Cervantes, Gabriel Garcia Marquez, Carlos Ruiz Zafon – czy to nie frajda poczytać ich w oryginale? A wiesz, kto to Manolito Gafotas? To chłopiec z serii opowiadań dla dzieci autorstwa Elviry Lindo. Dzięki kursowi hiszpańskiego poznasz więcej jego przygód, a nawet będziesz mogła przeczytać je najmłodszym. Wyobraź sobie, jak chwalą się w przedszkolu czy w piaskownicy: „A moja mama zna hiszpański!”. Jesteś już przekonana, że warto się go nauczyć, prawda?

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *