dom i ogród

Jak efektownie pomalować ściany w swoim domu?

Pomysły na malowanie ścian ma wiele osób. Szczególnie ci, którzy już wielokrotnie zmieniali wygląd ścian w swoim domu. Można też zasięgnąć opinii fachowców, jeśli np. pomieszczenie jest z jakiegoś powodu specyficzne. Na szczęście można posiłkować się efektownymi połączeniami kolorów, które da się podejrzeć w sieci. Oto kilka z nich.

Pomysły na malowanie ścian – pasy

Pasy to jeden z częściej wykorzystywanych pomysłów na malowanie ścian. Najczęściej w tym przypadku stosuje się jeden kolor w różnych odcieniach. By uzyskać ciekawy efekt, wystarczy wybrać dwa różne odcienie, czyli jeden mocniejszy, a drugi nieco bledszy. Malując w ten sposób ściany, warto stosować taśmy, by uzyskać perfekcyjny efekt, czyli równo pomalowane pasy, kiedy kolory na siebie nie zachodzą.

Malując ściany w taki sposób, by uzyskać rezultat pasów, można zdecydować się na pasma, które następują po sobie poziomo lub pionowo. Wybór konkretnego wariantu powinien być podyktowany wysokością i wielkością pomieszczenia. Jeśli wnętrze nie należy do zbyt przestronnych i wysokich, warto pomalować je dwoma odcieniami tak, by uzyskać efekt pasów pionowych.

Ściany pomalowane w kwadraty o różnych odcieniach

Do bardziej kosztownych pomysłów na malowanie ścian można zaliczyć metodę, w której dane powierzchnie pokrywa się różnymi odcieniami farb w taki sposób, że uzyskuje się geometryczne wzory w postaci kwadratów.

Takie rozwiązanie jest droższe, ponieważ trzeba zainwestować w co najmniej cztery odcienie. Jednak by zaoszczędzić, można kupić dwie typowe farby a do tego białą. Za jej pomocą uda się uzyskać co najmniej dwa dodatkowe odcienie w zależności od tego, w jakich proporcjach zmiesza się kolor i biel.

Kwadraty na ścianie wyglądają niezwykle nowocześnie i sprawiają, że wnętrze nabiera wyrazistego charakteru. Warto wziąć pod uwagę taką metodę malowania, jeśli pragnie się udekorować pomieszczenie w taki sposób, by nie zabierać cennej przestrzeni, gdy nie ma jej zbyt wiele.

Malowanie ścian we wnętrzu przy użyciu gotowych szablonów

Biorąc pod uwagę pomysły na malowanie ścian, można także rozważyć skorzystanie z gotowych szablonów. Do wyrobu są przeróżne formy, dlatego udaje się stworzyć taki projekt barw i form na ścianie, którego nie znajdzie się u nikogo innego.

W tym przypadku przyda się jednak wprawa w malowaniu przy użyciu szablonów. Trzeba na przykład wiedzieć, w jaki sposób unieruchomić daną formę przy ścianie, by się nie przesunęła w trakcie malowania.

Warto także przed malowaniem nakreślić na brudno szkic, by wiedzieć, w jakiej odległości od siebie zamalować ścianę poprzez użycie określonych szablonów. Jeżeli poszczególne wzory znajdą np. w swoim niedalekim sąsiedztwie, efekt końcowy może nie być zachwycający.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *