dom i ogród

Jak działają przepompownie ścieków

Często ze względu na bliskość sieci kanalizacyjnej nie możemy zdecydować się na szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków, a ukształtowanie terenu nie pozwala nam na grawitacyjne odprowadzanie zanieczyszczeń sanitarno-bytowych do systemu kanalizacji. Rozwiązaniem może być przydomowa przepompownia ścieków dla domków jednorodzinnych.

Czym są przepompownie

Przepompownie są urządzeniami służącymi do ciśnieniowego odprowadzania cieczy takich jak, wody opadowe, pochodzące z roztopów oraz drenażu lub zanieczyszczeń sanitarno-bytowych do sieci kanalizacji grawitacyjnej lub ciśnieniowej. Jeżeli pozwalają na to warunki możliwe jest również odprowadzanie nieczystości bezpośrednio do oczyszczalni ścieków.

Niezależnie od producenta wszystkie z przepompowni działają na tej samej zasadzie, różnicą się jedynie pomniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Przepompownie składają się z czterech podstawowych elementów, jakimi są pompa, zbiornik, hydraulika oraz system automatyki sterowania.

Elementy przepompowni ścieków

Pompa w zależności od rodzaju odprowadzanych nieczystości może zawierać wirnik, który służy rozdrobnieniu odpadów na pomniejsze części. Przepompownie mogą składać się z jednej lub większej ilości pomp, natomiast dla domów jednorodzinnych wystarczające powinno być urządzenie jedno pompowe.

Kolejnym elementem jest zbiornik na nieczystości. Wykonywane on są z polietylenu, polimerobetonu oraz betonu. przydomowa przepompownia ścieków dla domków jednorodzinnych najczęściej posiada zbiornik wykonany z polietylenu. Za jego zastosowaniem przemawia wysoka odporność na zarówno wysokie, jak i niskie temperatury, brak korozyjności, wytrzymała struktura dzięki zastosowaniu żeber wzmacniających.

Nie bez znaczenia pozostaje ciężar zbiornika. Polietylenowe zbiorniki odznaczają się lekkością, dzięki czemu są łatwe w transporcie oraz nie sprawiają problemów w czasie montażu. Oferowane przez producentów zbiorniki charakteryzują się różnymi średnicami wewnętrznymi. Zwykle jest to od 600 do 1500 mm. W przypadku zbiorników przeznaczonych na odpady bytowo-sanitarne zaleca się montaż modeli o mniejszej średnicy likwidując możliwość zalegania nieczystości i generowania przez nie przykrego zapachu.

Podsumowanie

Należy pamiętać, iż przepompownie mogą odprowadzać jedynie odpady bytowo-sanitarne i nie nadają się one do transportu odpadów przemysłowych. To, na jaką ilość pomp powinniśmy się zdecydować, wielkość oraz rodzaj zbiornika będzie zależne od naszej indywidualnej sytuacji. Przed zakupem należy uzyskać dodatkowe informacje od producenta lub w punkcie sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *