dom i ogród

Żarówki LED e14 – parametry, właściwości, zastosowanie

LED to skrót angielskiej nazwy Light Emitting Diode, co tłumaczymy jako dioda emitująca światło. Zarowki ledowe e14 o małym gwincie wyposażone w diody LED to najczęściej wybierane akcesoria oświetleniowe – mocne, oszczędne, o wydłużonej żywotności na pewno sprawdzą się w czasach galopujących podwyżek cen energii elektrycznej.

Jak działa żarówka LED?

W tradycyjnej żarówce płynący prąd elektryczny rozgrzewał drucik znajdujący się w szklanej kuli. Drut wykonany z wolframu rozżarzał się i świecił. Światło emitowane przez ten rodzaj żarówek miało barwę żółtą. Oświetlenie z żarnikami potrzebuje dużej mocy, aby dobrze oświetlić pomieszczenia do pracy czy nauki.

Zarowki ledowe e14 to nowoczesne rozwiązanie technologiczne, w których stosuje się diody. W diodach LED za przemianę prądu w światło odpowiadają czipy półprzewodnikowe. Do produkcji czipów używa się głównie krzemu.

W czipie prąd płynie w jedną stronę. Czip posiada dwie warstwy: w jednej gromadzi się znaczna ilość elektronów; druga warstwa zawiera dziury. Gdy czip zostanie zasilony prądem, elektrony z pierwszej warstwy zaczną przeskakiwać do dziur znajdujących się w warstwie sąsiedniej. Podczas tej migracji elektronów wydziela się nadmiar energii, który objawia się w postaci światła.

Diody LED nie nagrzewają się, a ich żywotność liczona jest w dziesiątkach tysięcy godzin świecenia.

Jakie światło emitują zarowki ledowe e14?

Żarówki z diodami LED działają w większym zakresie długości fal, niż tradycyjne oświetlenie żarowe. Stąd możliwe jest produkowanie żarówek ledowych emitujących wszystkie rodzaje światła: ciepłe, zimne, neutralne.Z tego też względu zastosowanie LED jest uniwersalne – żarówki tego typu można stosować we wszystkich pomieszczeniach oraz na zewnątrz. I nie ma potrzeby dopasowywania żarówki o określonych parametrach do pomieszczenia – nowatorskie żarówki LET RGB to produkt, który pozwala na swobodny wybór koloru światła przez użytkownika, stosowanie automatycznej zmiany kolorów światła, a także sterowanie natężeniem oświetlenia (funkcja ściemniania).

Oświetlenie ledowe charakteryzuje także większy kąt oświetlenia – od 300 i więcej stopni.

Wielką zaletą oświetlenia ledowego jest możliwość sterowania nim za pośrednictwem pilotów oraz aplikacji mobilnych.

Jaką moc żarówki wybrać?

Moc oświetlenia LED podawana jest w watach, podobnie jak to jest w przypadku żarówek tradycyjnych. Porównywanie liczb bezwzględnych nie jest jednak dobrym sposobem na to, aby ustalić jakiej żarówki LED potrzebujemy do naszego domu.

Moc oświetlenia ledowego jest znacznie niższa, ale jasność strumienia światła emitowanego przez diody nie ustępuje, a w wielu przypadkach znacznie przewyższa parametry żarówek tradycyjnych. Podczas zakupów najlepiej stosować przelicznik 1: 8, czyli 1 W żarówki ledowej to ok. 8 watów żarówki z żarnikiem. Jeśli więc potrzebujemy oświetlenia górnego o tradycyjnej mocy 75 W, to zakupmy żarówkę z diodą LED o mocy nie większej niż 10 W.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *