dom i ogród

Czy kształt i orientacja domu energooszczędnego mają wpływ na koszty jego eksploatacji?

Domy energooszczędne cieszą się dużym i stale rosnącym zainteresowaniem. Tego rodzaju budynki zapewniają wysoki komfort ich mieszkańcom, a jednocześnie są stosunkowo tanie w eksploatacji.

Jakie są zasady projektowania domów energooszczędnych?

Domy energooszczędne to budynki, które projektowane muszą być z należytą uwagą. Nie bez znaczenia w tym wypadku jest prawidłowe dobranie proporcji budynku. Stosunek ilości przegród wewnętrznych budynku do jego objętości powinien być jak najmniejszy. Projekty budynków o kształcicie kuli lub walca są trudne do zrealizowania, dlatego wybiera się domy z dachami płaskimi lub dwuspadowymi. Poza tym, ważne jest ograniczenie wszystkich możliwych załamań budynku oraz ewentualnych wykuszy, balkonów czy tarasów. Tego rodzaju elementy tworzą mostki termiczne oraz pogarszają właściwości termoizolacyjne budynku. Dom energooszczędny powinien być zatem dość prosty w bryle i w budowie.

Czy orientacja domu ma znaczenie?

Zdecydowanie tak. Orientacja domu energooszczędnego względem stron świata ma duże znaczenie. Budynek powinien być projektowany w sposób, który zapewnia maksymalną ilość przeszkleń znajdujących się po stronie zachodniej i południowej. Powierzchnia okien znajdujących się po stronie wschodniej i północnej powinna być jak najmniejsza.

Dlaczego taka orientacja domu jest korzystna?

W przypadku strony północnej dochodzi do wychłodzenia domu. Zyski ciepła są mniejsze niż jego straty, a koszty związane z ogrzewaniem rosną. Po stronie południowej budynku zyski ciepła są większe niż jego straty, ponieważ słońce skutecznie ogrzewa budynek. Nasłonecznienie to bardzo ważny element w tak zwanym bilansie energetycznym budynku, który zawsze powinien być brany pod uwagę podczas projektowania domu energooszczędnego. Na tego rodzaju aspekty zwracają uwagę godne polecenia podmioty specjalizujące się w budowie tego rodzaju budynków. Warta rozważenia oferta dostępna jest między innymi na stronie: https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *