biznes

Praca niani – prosta czy skomplikowana?

Kiedy rodzice powierzają życie swojego dziecka w ręce niani, chcą mieć pewność, że jest to najlepszy wybór. Rodzice mają różne oczekiwania co do tego, kim powinna być niania, jakie powinna mieć kwalifikacje i doświadczenie.

Niania czy au-pair?

Jeśli chodzi o zatrudnienie niani, wydaje się, że wciąż jest to temat tabu. Ludzie nie chcą o tym rozmawiać. Niewiele osób zatrudnia nianię legalnie. Tymczasem według prawa oczywiście jest to możliwe. Należy jedynie sporządzić właściwą umowę, porozumieć się z kandydatką co do jej zapisów. Jednak ciągle wiele kobiet pracuje na czarno, opiekując się dziećmi. Nie powinno tak być.

Za granicą bardzo popularne jest posiadanie au pair. Dziewczyna z obcego kraju przyjeżdża na kilka miesięcy, a czasami nawet na rok lub dwa, z zamiarem opiekowania się dziećmi. Dziewczyna staje się członkiem rodziny, starszą siostrą dla tych dzieci, którymi się opiekuje. Oczywiście nie zawsze wszystko w praktyce działa perfekcyjnie. Czasami członkowie rodziny nie mogą porozumieć się ze sobą.

ile zarabia niania?

Zarobki niani są uzależnione od wielu czynników. Wiele zależy od tego czy kobieta zatrudniona jest legalnie. Niektórzy życzą sobie, aby kobieta oprócz opiekowania się dziećmi, zajmowała się także domem. Na przykład kiedy dziecko śpi, można zrobić pranie, posprzątać, ugotować obiad. Wszystko zależy od tego co zostanie ustalone pomiędzy pracodawcą a daną kobietą. Ważne jest, aby obie strony były zadowolone z kontraktu.

Zwykle niania zarabia od dwóch do czterech tysięcy złotych na rękę. Oczywiście chodzi o pracę na cały etat w charakterze opiekunki do dzieci. Bardzo popularne jest także zatrudnianie niani tylko na kilka godzin. Taka niania może na przykład zaprowadzić rano dziecko do szkoły. Potem po południu może odebrać je ze szkoły i odrobić z nim lekcje, a potem na przykład pobawić się do czasu aż rodzice wrócą z pracy.

Zakres obowiązków niani

To, ile zarabia niania, powinno być wyjaśnione w ogłoszeniu, aby do pracy zgłosiły się tylko naprawdę zainteresowane ofertą kandydatki. Wynagrodzenie na pewno będzie zależało od tego, co potrafi niania i co będzie musiała robić z dzieckiem. Niektórzy rodzice wymagają, aby niania odrabiała z dzieckiem lekcje, a jeżeli dziecko chodzi do wymagającej szkoły, to nie jest wcale takie proste zadanie.

Poziom języków obcych może być wysoki. Dlatego też umiejętności niani muszą być zweryfikowane. Niektóre kandydatki mogą mieć na przykład z posługiwaniem się językiem polski i do rodzica należy decyzja czy taką kandydatkę zatrudnić.