biznes

Meandry pracy sprzątaczki

W społeczeństwie nadal panuje opinia, że sprzątaczka to ktoś mało wykształcony, komu się w życiu nie powiodło i dlatego wykonuje taki zawód. Jest to wierutna bzdura, bo do profesji tej garną się osoby nawet po studniach.

Co je przyciąga do tego zawodu?

Z pewnością nie najgorsze zarobki. Osoby zatrudnione w tym fachu nierzadko zarabiają po wyżej średniej krajowej, zwłaszcza gdy pracują za granicą. Po drugie zawód sprzątaczki nie jest obarczony zbytnią odpowiedzialnością, wykonuje się pracę, zleconą przez pracodawcę, a po jej zakończeniu można spokojnie iść do domu. W razie niedopełnienia obowiązków z braku czasu można przełożyć ich wykonanie na następny dzień. W końcu sprzątaczka to nie robot wielofunkcyjny i ma prawo czasem być gorzej dysponowana. W profesji sprzątaczki nie ma kłopotu z braniem urlopu na żądanie. Sprzątaczka to nie lekarz i nie musi być w pracy obecna 24 godziny na dobę. Poza tym część swoich obowiązków, gdy zajdzie taka konieczność może powierzyć koleżance lub zwyczajnie odrobić w weekend.

A co ze sprzątaczkami pracującymi na własną rękę?

Sprzątaczki bez podpisanej umowy o pracę w zasadzie same decydują, czy chcą wziąć dane zlecenie, czy nie. Panie mające własną działalność są same sobie sterem i okrętem. Jako że nie płacą składek na ubezpieczenie zdrowotne lub na emeryturę- zarabiają nieco więcej od swoich korporacyjnych koleżanek. Niemniej takie rozwiązanie ma też minusy, bo są one skazane na łaskę i niełaskę klienta. Jeśli okaże się nieuczciwy, może im w ogóle nie zapłacić.

Zakres obowiązków sprzątaczki prywatnej

Jeśli sprząta ona w prywatnym domu, to musi liczyć się z tym, że pracy będzie trochę więcej. Wynika to choćby z większej liczby pomieszczeń i pokoi do ogarnięcia. Poza tym może zostać poproszona przez swoich pracodawców na przykład o umycie wszystkich okien, wypranie zasłon i dywanów czy też zaniesienie ubrań do pralni chemicznej. Poza tym do zakresu obowiązków sprzątaczki pracującej u kogoś może zaliczać się zmywanie naczyń, mycie sztućców czy pranie firanek.

Sprzątaczka pracująca na zlecenie powinna być uczciwa, pracowita i cechować się sumiennością. Powinna też znać podstawowe środki czystości i umieć się nimi biegle posługiwać, bo od ich znajomości może zależeć ciągłość zleceń. Jak widać, praca sprzątaczki w prywatnym domu wcale nie jest usłana różami. Jej przebieg zależy przede wszystkim od komunikacji między nią i zleceniodawcami. Gdy jej brak albo pracodawcy mają wobec osoby sprzątającej zbyt wygórowane oczekiwania, wtedy zaczynają się schody i słowne utarczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *