biznes

Inwestowanie w złoto

Najwięksi biznesmeni na świecie powtarzają, że pieniądz musi być ciągle w obiegu. Trzymanie oszczędności w skarpecie nic dobrego nie przyniesie, pieniądz trzeba zainwestować. Jednakże, w co go zainwestować, jeżeli nie posiadamy wystarczającej biznesowej wiedzy lub nasze oszczędności są stosunkowo niewielkie? W złoto.

Inwestowanie w złoto

Często pojawiają się głosy, że inwestowanie w złoto w dzisiejszych czasach jest nieopłacalne. Nic bardziej mylnego. Złoto jest takim kruszcem, który nigdy nie straci na wartości, więc wszelka inwestycja w niego, jest inwestycją bezpieczną. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Przede wszystkim kupować złoto w czasach prosperity, gdy jego wartość jest trochę niższa.

Jak inwestować w złoto?

Złoto inwestycyjne ma kilka form, możemy inwestować w papiery i wtedy nie dysponujemy realnie sztabkami. Można też – i to jest dużo popularniejszy sposób – zainwestować złoto inwestycyjne, czyli złote monety i sztabki złota. Monety kolekcjonerskie ponadto zwiększają swoją wartość z zasadzie każdym rokiem, ponieważ ich liczba w obiegu maleje z roku na rok, co oznacza spadek ich dostępności. Tego typu monety są nie lada gratką dla kolekcjonera, który jest w stanie zapłacić za nie więcej, niż ich czysto fizyczna wartość.

Złoto w numizmatyce

Monety kolekcjonerskie to oczywiście nie tylko złote monety jednak dla inwestora, niezainteresowanego numizmatyką jako taką, to one są na pierwszym miejscu. Są łatwo dostępne (mowa tutaj oczywiście o monetach kolekcjonerskich wypuszczanych systematycznie przez Mennicę Polską) i relatywnie łatwe w przechowywaniu.

Wady inwestowania w złoto

Ciężko wymienić jakieś wady inwestowania w złoto. Złoto jest kruszcem bezpiecznym. Trzeba jednak pamiętać, że inwestowanie w złoto nie przynosi natychmiastowych rezultatów. Jest to inwestycja długofalowa, więc nie należy się nastawiać na natychmiastowy zysk. Wartość złota rośnie systematycznie, jednakże są to wzrosty rozciągnięte w czasie. W związku z tym pojawia się problem przechowywanie złota, czy to w postaci sztabek, czy też monet kolekcjonerskich. Przechowywanie ich w domu, wymaga przygotowania odpowiedniego magazynu albo chociaż sejfu, mającego zapobiec jego stracie w razie ewentualnej kradzieży. Można też oczywiście skorzystać z usług firmy lub banku, które to przechowają je za nas, ale wiąże się to z pewnymi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *