Wszystko, co musisz wiedzieć o paralizatorze przed jego zakupem
Zastanawiasz się nad zakupem paralizatora i nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Wahasz się, czy nie kupić innej broni? A może jesteś świeżym nabywcą paralizatora i chciałbyś dowiedzieć się więcej o sprzęcie, który posiadasz? Jeżeli tak to zostań z nami i zapoznaj się z treścią poniższego tekstu, gdyż przedstawimy w nim wszystko, co musisz wiedzieć o paralizatorach przed ich pierwszym użyciem!
Czy potrzebne jest zezwolenie na broń?
Według Ustawy o broni i amunicji paralizator zalicza się do broni. Określa się go mianem „przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej”, a jego posiadanie wymaga stosownego zezwolenia. Ta sama ustawa wyróżnia jednak grupę broni, do której należą sprzęty, które każdy z nas może kupić. Znajdziemy tam także paralizator bez zezwolenia. Co wyróżnia go od innych modeli? Paralizator bez zezwolenia nie przekracza 10 miliamperów, jeżeli chodzi o średnią wartość prądu w obiegu. Wszystkie paralizatory, które mieszczą się więc w wyznaczonej granicy możemy śmiało kupować w sklepach stacjonarnych lub za pośrednictwem platform internetowych. Oprócz tradycyjnych paralizatorów na rynku dostępne są również paralizatory na odległość, które nie wymagają kontaktu z przeciwnikiem, by porazić go prądem. Ich zasięg rażenia mieści się zazwyczaj w granicach 5 metrów.
Co grozi osobie porażonej paralizatorem?
Paralizatory zostały stworzone po to, by obezwładniać napastników, nie zaś powodować u nich śmierć czy trwałe kalectwo. Jeżeli zastosujemy więc paralizator wobec zdrowej osoby powinna ona chwilowo ogłuszona przez porażenie układu nerwowego, będącego jednak całkowicie odwracalnym. Inaczej jednak mogą mieć się sprawy, jeżeli użyjemy danej broni przeciwko osobie pod wpływem narkotyków, alkoholu, innych środków odurzających lub takiej, która zmaga się z przewlekłymi chorobami, zwłaszcza serca. W takich przypadkach użycie paralizatora może okazać się bardzo groźne dla zdrowia danej osoby i może doprowadzić nawet do jej śmierci. Paralizatory na odległość bywają jeszcze bardziej niebezpieczne, gdyż wystrzelone elektrody często wbijają się głęboko w ciało i wymagają interwencji chirurgicznych. Należy więc pamiętać, że broń, jaką jest paralizator nie służy do zabawy i powinna być używana jedynie w sytuacjach zagrażających naszemu życiu lub zdrowiu.