zdrowie

Kiedy warto wykonać badania prenatalne?

Największym marzeniem przyszłych rodziców jest to, aby ich pociecha urodziła się w pełni zdrowa. Aby mieć pewność, że płód dziecka rozwija się bez nieprawidłowości, lekarze i położne zalecają przeprowadzenie badań prenatalnych, które pozwalają na szybkie wykrycie ewentualnych wad. Jakie są rodzaje badań prenatalnych i kiedy warto je wykonać?

Badania prenatalne – nieinwazyjne i inwazyjne

Badania prenatalne to zbiór procedur medycznych, których celem jest ustalenie, czy płód dziecka rozwija się w sposób prawidłowy. Badania prenatalne dzieli się na dwie kategorie – badania nieinwazyjne i inwazyjne.

Badania nieinwazyjne obejmują USG płodu oraz oznaczenia z surowicy krwi. W przypadku wykrycia nieprawidłowości na tym etapie, lekarz może (za zgodą rodziców) skierować ciężarną na badanie inwazyjne, które polega na pobraniu próbki materiału płodu. Choć słowo „inwazyjne” może brzmieć niepokojąco, ryzyko wystąpienia powikłań po przeprowadzonym badaniu jest znikome.

Badania prenatalne NFZ – do kogo skierowany jest program

Badania prenatalne NFZ to program skierowany do rodzin, w których ryzyko urodzenia się dziecka z niepełnosprawnością jest znacznie wyższe. Mowa tutaj o osobach, które mogą być nosicielami uszkodzonego genu odpowiedzialnego za powstawanie chorób dziedzicznych.

Z możliwość przeprowadzenia badania prenatalnego powinni skorzystać także ci rodzice, którzy zdecydowali się na późne rodzicielstwo. Szacuje się, że ryzyko uszkodzenia płodu na wczesnym etapie ciąży, wzrasta po ukończeniu przez matkę 35 roku życia.

Kiedy warto wykonać badania prenatalne?

Choć badania prenatalne z reguły zaleca się osobom, u których prawdopodobieństwo wystąpienia aberracji chromosomowej jest wysokie, całkowicie zdrowi rodzice również powinni skorzystać z tej możliwości.

Głównym celem przeprowadzania badań prenatalnych jest upewnienie się, że płód rozwija się w prawidłowy sposób. Nieprawidłowości płodu wcale nie muszą być związane z uwarunkowaniami genetycznymi. Na prawidłowy rozwój ciąży wpływa bardzo dużo czynników, dlatego warto upewnić się już na wczesnym etapie ciąży, że płód jest wolny od wad rozwojowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *