Embolizacja i jej zalety
Zastosowanie nowoczesnych metod leczenia pozwala coraz częściej zastąpić operacje chirurgiczne mniej inwazyjnym zabiegami. Dzięki temu pacjent czuje się bardziej komfortowo i szybciej może powrócić do normalnego trybu życia.
Embolizacja – nowatorska metoda leczenia
Embolizacja jest zabiegiem mało inwazyjnym i bezpiecznym dla pacjenta. Przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej stosowana jest w ginekologii, urologii, gastrologii oraz neurologii. Wykorzystywana jest do leczenia guzków nowotworowych, mięśniaków, naczyniaków oraz tętniaków.
Celem embolizacji jest zamknięcie tętnicy doprowadzającej krew do komórek zmienionych chorobowo. Brak dopływu tlenu i substancji odżywczych powoduje ich obumieranie.
Embolizacja tętnicy przynosi dobre efekty w przypadku leczenia niewielkich zmian nowotworowych oraz tętniaków umieszczonych w trudno dostępnych miejscach.
Jak przebiega zabieg?
Embolizacja jest zabiegiem, który nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, a więc nie jest potrzebna asysta anestezjologa.
Embolizacja tętnicy trwa od 40 minut do 2 godzin. Podczas zabiegu pacjent ma świadomość, jak przebiega i co się wokół niego dzieje. Pierwszy etap polega na nacięciu tętnicy udowej i wprowadzeniu do niej cewnika z kontrastem. Dzięki temu lekarz może dokładnie śledzić przebieg zabiegu na ekranie monitora.
Cewnik poprzez naczynia prowadzony jest do tętnicy, która ma zostać zamknięta. Ostatnim etapem jest zamknięcie tętnicy za pomocą specjalnych sprężynek. Na koniec lekarz zakłada opatrunek na tętnicy udowej. Po kilku godzinach obserwacji pacjent może wrócić do domu.
Zalety embolizacji
Skuteczność embolizacji jest porównywalna do operacji chirurgicznych, ale jest znacznie bezpieczniejsza dla pacjenta i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Nie wymaga także długotrwałej rehabilitacji. Już po kilku dniach od zabiegu pacjent może wrócić do wykonywania obowiązków domowych i zawodowych.
Embolizacja jest zabiegiem mało inwazyjnym i bezpiecznym dla pacjenta. Oczywiście mogą wystąpić pewne powikłania, ale najczęściej są to gorączka, bóle głowy, ogólne osłabienie oraz zaczerwienienie miejsca nacięcia tętnicy udowej. Dolegliwości najczęściej ustępują po paru dniach.