Uroda i zdrowie

Opieka nad seniorem – jak odpowiednio zająć się osobą starszą?

W wielu rodzinach zdarza się tak, że senior wymaga opieki. Czasami jest to jedynie pomoc w codziennych czynnościach, takich jak robienie zakupów, czy gotowanie obiadu. Ale zdarza się także tak, że osoba wymaga całodobowej opieki. A wówczas nie każdy może taką opiekę nad seniorem zapewnić.

Opieka nad seniorem – jak pomóc osobom starszym?

Od małego każdy z nas jest uczony tego, że należy z szacunkiem podchodzić do osób starszych. I oczywiście jest to święta prawda. Osobami w podeszłym wieku należy się interesować i pomagać im, gdy tego potrzebują.

Przede wszystkim należy pomagać na takim poziomie, na jakim ta pomoc jest niezbędna. Jeśli senior jest leżący, to wymaga całodobowej pomocy i zazwyczaj profesjonalnej opiekunki i pielęgniarki, które dbają o chorego i wykonują odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne. Ale gdy osoba starsza samodzielnie się porusza, to można pomóc jej sprzątając mieszkanie, spędzając z nią czas lub wychodząc na spacer.

Kiedy opieką nad seniorem powinny zająć się profesjonalni opiekunowie?

Wiele osób zajmuje się swoimi bliskimi w domowym zaciszu. U wielu osób wciąż panuje przeświadczenie, że oddanie kogoś z rodziny do domu seniora to coś złego. A wcale tak nie jest. Bo nie każdy ma warunki, aby opiekować się całą dobę taką osobą i nie każdy umie zrobić to dobrze.

Jeśli senior jest schorowany, to powinien trafić pod opiekę lekarza, pielęgniarki i fizjoterapeuty. W zależności od warunków, można taką pomoc zatrudnić w domu lub oddać seniora do domu opieki, gdzie otrzyma profesjonalną pomoc na najwyższym poziomie.

Jak opiekować się seniorem w domu?

Wiele osób decyduje się na opiekę domową nad osobami starszymi. Jest to także dobre rozwiązanie, ale należy do tego przygotować odpowiednio mieszkanie.

Jeśli senior jest chodzący, to przy toalecie powinien znaleźć się uchwyt, który pomaga przy wstawaniu. Pod prysznicem warto postawić krzesełko oraz zamontować kolejny uchwyt. Na podłodze nie powinny znajdować się żadne chodniczki ani drobne przeszkody, o które można się potknąć. Dobrym rozwiązaniem jest także elektryczne łóżko rehabilitacyjne, które zapobiega odleżynom i pomaga w codziennej pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *