Uroda i zdrowie

Jak wybrać rękawiczki medyczne zgodnie z ich przeznaczeniem?

W branży medycznej rękawiczki są używane na potęgę. Pozwalają one na stworzenie higienicznych i odpowiednich warunków pracy, ponieważ są wymieniane na bieżąco, niemalże po każdej wykonanej procedurze. W placówkach medycznych używa się rękawiczek winylowych, lateksowych i nitrylowych. Każda ich odmiana ma bowiem nieco inne przeznaczenie.

Przeznaczenie rękawiczek lateksowych

Rękawiczki używane chyba najczęściej, sprawdzające się w wielu sytuacjach, pomagające w wykonywaniu różnorodnych zabiegów. Lateks jest bardzo wdzięcznym materiałem, ponieważ z uwagi na swoją elastyczność łatwo dopasowuje się do dłoni i niemalże idealnie na nich leży, w ten sposób ułatwiając pracę.

Poważnym minusem jest jednak to, że lateks nie ma odporności na działanie mocniejszych i żrących substancji, w tym głównie rozpuszczalników. Źle znosi też kontakt z substancjami wyraźnie tłustymi, a ponadto może uczulać (i niestety często to robi), dlatego niektórzy pracownicy medyczni w ogóle nie mogą go stosować.

Przeznaczenie rękawiczek winylowych

A jeśli nie lateks, no to może winyl? Rękawiczki winylowe bardzo często traktowane są jak taka alternatywa dla rękawiczek lateksowych. W przeciwieństwie do wyrobów lateksowych w ogóle nie uczulają i nie wywołują reakcji alergicznych. Pomimo tego są stosowane w niewielkim zakresie. Wynika to z tego, że mają raczej luźną formę, która nie daje pełnego wyczucia dotyku i nie zapewnia optymalnej precyzji.

W rzeczywistości więc rękawiczki z winylu nie są typowymi rękawiczkami medycznymi. O wiele częściej używa się ich w innych gałęziach przemysłu – chociażby w przemyśle spożywczym.

Przeznaczenie rękawiczek nitrylowych

Klasyka gatunku i chyba najlepszy wybór z możliwych, przynajmniej na tę chwilę. Rękawiczki nitrylowe mają podobne własności co rękawiczki winylowe, ale w praktyce zachowują się bardziej jak rękawiczki lateksowe, ponieważ podobnie jak i one dopasowują się do skóry i wręcz przyczepiają się do dłoni, co sprawia, że w trakcie pracy są już kompletnie niewyczuwalne.

Przewaga nitrylu nad lateksem wynika natomiast z jego właściwości fizycznych. Rękawiczki nitrylowe są mocne, trwałe i odporne na uszkodzenia, a przy tym mogą mieć kontakt z tłustymi i żrącymi substancjami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa-Anmar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *