Uroda i zdrowie

Dlaczego warto pić herbatki z malwy sudańskiej?

Herbatki ziołowe piękny, krwistoczerwony kolor zazwyczaj zawdzięczają hibiskusowi. Ale składnik ten nie jest tam dodawany tylko ze względu na tę szczególną barwę, zdecydowanie ma on znacznie więcej niezwykłych właściwości. Co trzeba wiedzieć o tej wyjątkowej roślinie?

Roślina pochodząca z Chin i Tajwanu

Hibiskus, inaczej zwany także malwą sudańską oraz różą chińską, pochodzi z Chin oraz Tajwanu, ale największą popularnością cieszy się w Indiach. Jednak ze względu na jego prozdrowotne właściwości jest uprawiany na całym świecie. Do tego celu wykorzystuje się kwiaty malwy sudańskiej. Są one składnikiem zarówno herbatek, jak i leków, suplementów czy kosmetyków.

Malwa sudańska posiada wiele cennych właściwości, w tym nie tylko nadaje piękny kolor, ale również charakterystyczny kwaskowy smak, dlatego jest powszechnie dodawana do wzmacniających herbatek owocowych, które pijemy zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym.

Hibiskus właściwości

Suszone kwiaty malwy sudańskiej bogate są zarówno w witaminy i inne składniki mineralne, jak i różne inne związki i składniki aktywne, takie między innymi jak kwasy, w tym winowy, jabłkowy, cytrynowy i szczawiowy, a także polifenole, flawonoidy, enzymy czy antocyjany. Mają one przede wszystkim właściwości oksydacyjne, dzięki czemu zapobiegają starzeniu się naszej skóry, co powszechnie wykorzystywane jest w kosmetologii.

Herbatki z hibiskusa mają działanie żółciopędne, moczopędne, spazmolityczne, oczyszczające, wzmacniające, obniżające poziom złego cholesterolu, ciśnienie krwi, a także przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Jakie ma jeszcze Hibiskus właściwości? Dzięki zawartości błonnika wspomaga także odchudzenie.

W czym jeszcze pomoże malwa sudańska?

Może być ona także wykorzystywana jako środek wspomagający przy gorączce, kaszlu, a dzięki zawartości dużej ilości witaminy C skutecznie chroni przed infekcjami. Właściwości przeciwbakteryjne sprawiają, że między innymi hamuje wzrost bakterii Escherichia Coli.

Napary, toniki i kremy mają także dobroczynne działanie dla naszej skóry – nie tylko goją stany zapalne, ale również wygładzają, a dzięki kwasom usuwają martwy naskórek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *