Turystyka i wypoczynek

Co warto wiedzieć na temat ras myśliwskich psów ?

Pies, to przede wszystkim przyjaciel człowieka. Już od dawna wiadomo było, że psy nie tylko pilnowały domostwa, były przyjaciółmi rodziny, ale też były wykorzystywane w czasie polowań. Oczywiście nie wszystkie. Do polowań wykorzystywano tylko i wyłącznie psy ras myśliwskich. Takie rasy wymagały i nadal wymagają odpowiedniego wychowania. Co zatem warto wiedzieć o tych rasach? Czym charakteryzują się psy myśliwskie? Sprawdźmy!

Przede wszystkim – konsekwencja w wychowaniu

Pies myśliwski, niezależnie od tego, o jakiej rasie mówimy, posiada bardzo silny instynkt łowiecki. To coś, co jest psu nadane naturalnie. Musimy być tego świadomi, kiedy planujemy zakup takiej rasy. Jeśli rzeczywiście chcemy wykorzystać psa do polowań, musimy pokazać mu, jak to robić. Pies musi słuchać naszych komend, reagować na sygnały oraz odznaczać się bardzo dużym posłuszeństwem wobec właściciela. Jeśli jednak nie zadbamy o te cechy na samym początku, później będzie nam bardzo trudno je wyegzekwować. Musimy zatem być konsekwentni w naszych działaniach wychowawczych i dawać psu jasne i zrozumiałe komendy. Dobrze jest nagradzać psa za zachowania, których od niego oczekujemy. W ten sposób, z pewnością znacznie lepiej je zapamięta.

Zapewnij psu odpowiednią dawkę ruchu

Psy myśliwskie, potrzebują odpowiedniej ilości bodźców oraz ruchu. Musimy im zatem to zapewnić. Pies myśliwski najwięcej pracuje za pomocą węchu. Tym samym, długie spacery, które pozwalają psu na węszenie i pracę w terenie, są jak najbardziej wskazane. Ważne jest jednak to, aby w czasie takich spacerów nie spuszczać psa. Jeśli chcemy dać mu większą swobodę, zastosujmy specjalną linkę. Wówczas będziemy w stanie kontrolować naszego psa, a jednocześnie zapewnimy mu odpowiednią ilość swobody.

Pies myśliwski krzyżówka – co musisz wiedzieć?

Podobnie powinno postępować się w przypadku kiedy mamy do czynienia z psem myśliwskim krzyżówką. Pies myśliwski krzyżówka, niezależnie od tego jakie rasy ze sobą są łączone, także posiada niezwykle silny instynkt łowiecki. Takie psy są jednak znacznie trudniejsze w wychowaniu. Nie zawsze bowiem wiemy, z jaką rasą zostały one połączone.

Reasumując, kiedy mamy do czynienia z psem myśliwskim, przede wszystkim musimy być konsekwentni w jego wychowaniu. Tylko w ten sposób możemy osiągnąć stan, w którym nasz pies będzie wiedział, czego dokładnie od niego oczekujemy i będzie nam posłuszny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *