Przemysł

Zbiorniki na paliwo ciekłe

Przechowywanie paliwa nie może odbywać się byle jak. Każdy, kto chce przechowywać paliwo do użytku własnego w większej ilości, musi zaopatrzyć się w odpowiedni i certyfikowany sprzęt, dedykowany właśnie do tego celu. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie zbiornika dwupłaszczowego.

Przechowywanie paliwa – przepisy

Do przechowywania paliwa nie zawsze musimy mieć zbiornik dwupłaszczowy na paliwo. Wszystko oczywiście zależy od tego, ile paliwa magazynować potrzebujemy oraz jakie mamy stworzone do tego warunki. Według przepisów polskiego prawa mamy możliwość przechowywać benzynę lub olej napędowy do użytku własnego w przeznaczonych do tego, jedno ściennych pojemnikach, za pomocą których odbywa się również detaliczny handel paliwami.

Paliwo możemy przetrzymywać w garażu lub w przeznaczonym do tego pomieszczeniu gospodarczym, którego powierzchnia wynosi minimum 100 m2. Jeśli budynek taki jest wolnostojący, wówczas możemy przechowywać do 200 litrów paliwa, jeżeli natomiast stanowi on część wspólną z np. domem mieszkalnym, wówczas ilość przechowywanego paliwa maleje do kilkudziesięciu.

Czy opłaca się instalacja zbiornika dwupłaszczowego?

Na postawione wyżej pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy w dużej mierze od tego, ile paliwa miesięcznie zużywamy, jak daleko mamy do stacji benzynowej i jakie maszyny w paliwo zaopatrujemy. Dojazd ciągnikiem kilkanaście kilometrów do stacji jest bardzo mało opłacalny, a dowożenie paliwa samochodem osobowym jest uciążliwe.

Rozwiązaniem takiego problemu są zbiorniki dwupłaszczowe na paliwo ciekłe. Zbiorniki dwupłaszczowe są różnej pojemności. Do użytku gospodarczego możemy zainstalować zbiornik dwupłaszczowy o pojemności nawet 5 m3, czyli 5 000 litów.

Zbiornik dwupłaszczowy na paliwo – jak zainstalować?

Nie możemy samodzielnie zainstalować zbiornika dwupłaszczowego na paliwo. Musi wykonać to za nas wyspecjalizowana firma z pozwoleniami. Sam zbiornik, również nie może być samoróbką. Nawet jeśli odkupimy zbiornik używany od innego rolnika lub przedsiębiorcy, musimy sprawdzić, czy ma ważne badanie techniczne i wymagane certyfikaty.

Zbiornik musi być również w odpowiedni sposób posadowiony, a jego lokalizacja na terenie naszej posesji, również nie może być dowolna. Z tych wszystkich powodów, wynajęcie firmy jest jedynym logicznym i zarazem rozsądnym wyborem. Wybór ten, choć na pierwszy rzut oka wyda nam się drogi, to z pewnością zacznie się szybko zwracać. Same pieniądze w tej materii nie są jedynym wyznacznikiem opłacalności całej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *