Przemysł

Jakie zastosowanie ma pianka polietylenowa?

Pianka polietylenowa to popularny materiał używany do pakowania mniejszych i większych gabarytów. Pianka w rolce jest wygodna w użyciu i doskonale chroni cenne przedmioty przed uszkodzeniem podczas transportu czy remontu.

Jak powstaje pianka polietylenowa?

Technologia produkcji pianki polietylenowej jest dość prosta i tania, stąd ogromna popularność tego tworzywa na całym świecie. Wprawdzie jest to plastik, który tak bardzo nam niszczy środowisko, ale polietylen mądrze używany może być sprzymierzeńcem człowieka w walce o poprawę jakości życia na planecie.

Bazą do produkcji pianki polietylenowej jest tworzywo o nazwie LDPE. Jest to polietylen o niskiej gęstości (Low density PE). LDPE to tworzywo przezroczyste, nieprzepuszczające wody, niewchodzące w reakcje chemiczne i biologiczne, giętkie i elastyczne. Jeśli owo tworzywo spienimy poprzez dodanie obojętnych gazów, na przykład izobutanu lub propan-butanu, to otrzymamy piankę gęstą o zamkniętej komórkowej strukturze. Podczas spieniania można dodawać także substancje uszlachetniające, które mają wpływ na uzyskanie określonej cechy produktu.

Wygodna w użyciu pianka w rolce

Pianka polietylenowa w rolce używana jest do pakowania. W zakładach produkujących elektronikę jest materiałem niemal kultowym. Pianka doskonale chroni delikatne i cenne urządzenia w czasie transportu. Ochrona dotyczy zarówno oddziaływań mechanicznych, jak i temperatury, wilgoci, promieniowania UV.

Pianka w rolce to także dobry wybór, gdy chcemy zabezpieczyć meble, obrazy, rzeźby – nawet stare i bardzo cenne. Pianka nie wchodzi w reakcje, więc jest bezpieczna dla wszystkich rodzajów materiałów.

Pianka PE w rolkach ma różną grubość oraz wysokość. Podobnie zróżnicowana może być długość nawoju na rolce.

Inne zastosowania pianki polietylenowej

Branża opakowań pianką stoi. Bez niej także trudno wyobrazić sobie budownictwo. Płachty pianki to doskonałe powierzchnie izolacyjne, a piankowe otuliny na rury zabezpieczają urządzenia grzewcze przed utratą ciepła. Wodo- i paroszczelność pianki pozwalają użyć jej jako skutecznego materiału przy tworzeniu dylatacji. Rozłożenie pianki pod panelami podłogowymi daje gwarancję izolacji termicznej i akustycznej oraz amortyzacji podłogi.

Szerokie zastosowanie pianki PE obserwujemy także w branży medycznej. Z lekkiej i bardzo odpornej na uszkodzenia pianki powstają nietoksyczne maty do ćwiczeń oraz inny sprzęt rehabilitacyjny. Z tego materiału produkuje się także nieobciążające układu kostno-stawowego stabilizatory oraz gorsety ortopedyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *