Przemysł

Na czym dokładnie polega druk sublimacyjny?

Warto zdawać sobie sprawę, że druk sublimacyjny zalicza się do termotransferowych technologii. Do wykonania tego procesu konieczna będzie nie tylko wysoka temperatura, ale również odpowiednie ciśnienie. Cały proces bazuje bowiem na zjawisku sublimacji, czyli przejściu ze stanu stałego w gazowy. Pomijany jest oczywiście stan ciekły.

Jak dokładnie przebiega proces wykonywania druku sublimacyjnego?

Druk sublimacyjny możliwy jest do wykonania na polimerach, które przez oddziaływanie wyższych temperatur są w stanie rozluźnić swoją strukturę, tworzone są w ten sposób mikropory. Z kolei pigmenty znajdujące się w tuszu sublimacyjnym, a także wydrukowane na specjalistycznym papierze sublimacyjnym będą występowały w stanie stałym. Następnie pod wpływem działania bardzo wysokiej temperatury mieszczącej się w przedziale od 160 do 180 °C przejdą w stan gazowy oraz będą parowały powierzchni papieru sublimacyjnego. Należy również mieć świadomość, że gazy pod wpływem odpowiedniego ciśnienia będą kierowane na powierzchnię, gdzie wykonywany jest druk. W kolejnym etapie będą wnikały w poliestrze i przejdą w stan stały. Dopiero po ochłodzeniu się powierzchni wykonany nadruk będzie utrwalony.

Jakie zalety ma nadruk sublimacyjny?

Nadruk sublimacyjny jest przede wszystkim trwały. Jak wiadomo zdecydowana większość niskiej jakości nadruków będzie się ścierała już po pierwszym praniu, przez co zostanie utracony ich pierwotny wygląd. Z kolei w przypadku druku sublimacyjnego taka sytuacja nie wystąpi. Druk pozostanie w idealnym stanie. Trzeba podkreślić, że nawet celowe ścieranie nie będzie w stanie wpłynąć na jego jakość.

Kolejnym atutem tego rodzaju druku będzie odporność. Nie wszyscy mają bowiem świadomość, że śnieg, mróz, temperatura za oknem czy deszcz nie będą w stanie wpłynąć na jakość nadruków, które zostały wykonane właśnie tą metodą.

Kolejnym cenionym atutem tej metody będzie bardzo wysoka jakość. Firmy, które potrzebują najwyższej jakości produktów będą miały pewność, że sublimacja druk umożliwi nie tylko na uzyskanie wyrazistych kolorów, ale również czytelnych detali.

Sublimacja druk jest także bardzo opłacalna. Jest to niezwykle istotne dla firm związanych z branżą poligraficzną. Drukowanie tą metodą jest także wydajne. W ten sposób można ponosić bardzo niskie koszty przy bardzo małym nakładzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *