Przemysł

Kluczowe korzyści systemów SCADA – dlaczego warto je wdrażać?

Nowoczesne oprogramowanie komputerowe Supervisory Control And Data Acquisition przeznaczone dla przemysłu automatyzuje prowadzenie procesów i pozwala na uzyskanie wielu korzyści dla całej firmy. Dlaczego warto zdecydować się na systemy SCADA? Oto najważniejsze zalety!

1. Automatyczna kontrola i sterowanie procesami

Głównym celem systemów SCADA, czyli Supervisory Control And Data Acquisition jest prowadzenie automatycznej kontroli procesów oraz sterowanie nimi na podstawie zebranych danych.

W systemach tego typu dochodzi do przepływu danych pomiędzy elementami – systemem, czujnikami oraz urządzeniami wykonawczymi. Gdy zatem system zauważa jakieś zmiany wymagające sterowania procesem technologicznym, przekazuje on właściwe informacje do urządzeń wykonawczych.

Dzięki takiej strukturze systemy te mogą zautomatyzować pracę wielu obszarów przemysłu. Nie muszą być one zatem zarządzane ręcznie, co znacznie poprawia efektywność zakładu pracy.

2. Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa

Poprzez wdrożenie automatyki w ramach Supervisory Control And Data Acquisition przedsiębiorstwo może również podnieść poziom bezpieczeństwa realizowanych procesów.

Przykładowo system SCADA może w porę alarmować o wystąpieniu odczytów innych niż standardowe, aby użytkownik mógł w porę zareagować i tym samym podjąć trafną decyzję, by zażegnać zagrożenie.

Ponadto wykorzystanie systemów pozwala na wyeliminowanie ryzyka ludzkich błędów, jakie mogą wynikać z niedopatrzenia czy zmęczenia pracowników, a które mogą mieć poważne skutki dla całego zakładu.

3. Łatwa obsługa

Dzięki temu, że systemy Supervisory Control And Data Acquisition posiadają intuicyjne w obsłudze interfejsy i pozwalają na wizualizowanie procesów, są bardzo proste w obsłudze, także dla osób, które nie posiadaj wiedzy programistycznej.

Zatem właściwe zaprogramowanie systemu oraz zarządzanie nim może być prowadzone przez osoby, które posiadają tylko podstawową wiedzę, na przykład zdobytą w trakcie szkoleń. To znacząco ułatwia wdrożenia i redukuje koszty obsługi systemów.

Oczywiście, nie można zapominać także o tym, że systemy Supervisory Control And Data Acquisition pozwalają także firmie na przyszłościowy rozwój – wspierają procesy, oszczędzają pieniądze i pomagają w dążeniu do sukcesów w branży.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *