Jak wygląda proces przetwarzania odpadów?
Przetwarzanie odpadów jest niezwykle istotne dla środowiska naturalnego. Wszystko zaczyna się od momentu gdy zakład przetwarzania odpadów przyjmie na swój teren śmieci i dokona ich wstępnej oceny, zważenia oraz zdefiniowania do grupy, do której należą.
Pierwszy etap przetwarzania śmieci – segregacja
Po ocenie odpadów i podzieleniu ich na grupy, selektywnych bądź komunalny odpadów, przychodzi kolejna ich bardziej dokładność segregacji. W tym celu większość zakładów przetwarzania odpadów wykorzystuje specjalne kabiny. Pierwsza z nich to kabina wstępna, do której trafiają odpady, z których wyciągane jest to szkło oraz folię. Dopiero w momencie, w którym zniknął wszystkie te zanieczyszczenia, śmieci będą mogły trafić do przesiewaczy bębnowych. W tym miejscu zostaną otrzymane od całej reszty odpady, których średnica jest mniejsza niż 80 mm. Na tym etapie najczęściej z cysterny śmieci pozbywa się ziemi, popiołu oraz odpadów biodegradowalnych.
Po usunięciu śmieci o średnicy mniejszej niż 80 mm, pozostałe zanieczyszczenia trafiają do kabiny szczegółowego segregowania, gdzie najczęściej wydzielanych jest dodatkowych 6 stanowisk, w których są odzyskiwane różnego rodzaju surowce. Do jednego ze stanowisk trafiają także odpady, które nie mogą zostać poddane recyklingowi. Jeżeli jest taka możliwość, umieszczane są w odpadzie wstępnego mielenia, a potem przerabiane na produkt paliwa alternatywnego.
Jak Zakład przetwarzania odpadów prowadzi odzysk?
Dopiero kiedy śmieci zostaną bardzo dokładnie posortowane, można przystąpić do procesów związanych z odzyskiem surowców wtórnych. Wszystkie materiały, które mogą zostać poddane recyklingowi przechodzą proces prasowania. Nie ma każdy zakład przetwarzania odpadów na tym etapie stosuje specjalne belownice. Po prasowaniu surowce muszą zostać zmagazynowane, zanim trafią do dalszego przetwarzania. Dalsze prace związane są przede wszystkim z tym, na co uzyskany materiał wtórny w najbliższej przyszłości ma zostać przekształcony.
W przypadku odzysku materiałów istnieje jeszcze coś takiego jak frakcja podsitowa. Jest to zbiór zanieczyszczeń przeznaczonych wyłącznie do przetwarzania biologicznego. W tym przypadku przekazywane są one do specjalnego bufora, trafiają bezpośrednio do bioreaktorów, w którym przebywają przez około 2 tygodnie. Tym czasie poddawane są procesom zraszania i napowietrzania, a nadmiar wilgoci pochłaniany jest przez wentylacje. Dzięki specjalnym biofiltrom, po stosunkowo krótkim czasie znika charakterystyczny odór odpadów.