Gospodarstwa rolne w Polsce
Rolnictwo w Polsce, jest jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi gospodarki. Ciągły rozwój rolnictwa oraz wprowadzanie do niego ulepszeń oraz innowacyjnych rozwiązań sprzyja zakładaniu nowych gospodarstw oraz powrotowi do zawodu rolnika.
Wzrost zapotrzebowania na masyzny rolnicze do kupienia
Obecnie rolnictwo jest bardziej wyspecjalizowane niż jeszcze kilka lat temu. Już tylko niewielkie, zazwyczaj rodzinne gospodarstwa zajmują się jednocześnie hodowlą roślin i zwierząt. Duże gospodarstwa są raczej ukierunkowane na jeden rodzaj działalności, ponieważ to przynosi większe zyski.
W przypadku małych gospodarstw, specjalistyczne i drogie wyposażenie jest zbędne, ponieważ rolnikowi wystarcza ciągnik i kilka podstawowych narzędzi rolniczych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dużych gospodarstw. Są one zazwyczaj skierowane na jeden rodzaj działalności, na przykład hodowlę bydła lub uprawę buraków cukrowych, ziemniaków lub rzepaku. Gospodarstwa tego typu zatrudniają dodatkowych pracowników oraz produkcja jest zorganizowana. Taki układ wymaga zastosowania nowoczesnych maszyn rolniczych, które sprawiają, że zyski są duże przy jak najmniejszym nakładzie pracy oraz czasu. Takie gospodarstwa wymagają dużego parku maszyn rolniczych.
Oferta maszyn rolniczych w Polsce
Maszyny rolnicze do kupienia w Polsce obecnie posiadają dużą ofertę. Jest ona bardzo urozmaicona. Z pewnością większość rolników nie zdawała sobie sprawy z jaką szybkością będzie rozwijać się ta gałąź gospodarki. Dostęp do zagranicznych rynków daje dodatkowe możliwości zakupu maszyn nowych, ale również używanych.
Zalety nowoczesnych maszyn rolniczych
Maszyny rolnicze, które są obecnie na rynku mają wiele zalet. Podstawowymi atutami takich maszyn jest:*oszczędność czasu – większość prac w gospodarstwie musi być wykonana w ściśle określonym czasie i dlatego tak ważne jest wykorzystanie każdego dnia, niedopilnowanie terminów wiąże się ze stratami finansowymi, maszyny rolnicze znacznie skracają czas pracy i pozwalają na uprawę na wielohektarowych polach. *oszczędność energii – praca ręczna lub z wykorzystaniem zwierząt, na przykład koni, zastąpiona pracą maszynową nie angażuje siły człowieka, a zastosowanie odpowiednich narzędzi odciąża człowieka. *wydajność – wyspecjalizowane maszyny i narzędzia rolnicze pozwalają na precyzyjne wykonanie każdego zadania, na przykład siewu czy oprysku z największą wydajnością, użycie maszyn pozwala na uprawę wielohektarowych pól lub hodowlę setek sztuk bydła.