Przemysł

Gdzie stosuje się sterowanie PLC?

Dla przyspieszenia różnego rodzaju procesów, które odbywają się w dużych zakładach przemysłowych, poszukuje się wydajnych i innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest sterowanie PLC. Jego szerokie możliwości pozwalają na używanie go również w warunkach domowych. Co to takiego i jakie ma zastosowanie?

Sterowanie PLC – co to takiego?

W pełni zautomatyzowane i sterowane zdalnie urządzenia to często właśnie zasługa sterowników PLC. PLC jest skrótem od Programmable Logic Controller, co odczytuje się jako programowalny sterownik logiczny. Najprościej mówiąc jest to więc urządzenie mikroprocesorowe, dzięki któremu możliwe jest sterowanie różnego rodzaju urządzeniami i maszynami czy automatyką przemysłową.

Ich kluczowym parametrem jest ilość wejść oraz wyjść. Z tego względu dzieli się je na nanosterowniki, mikrosterowniki, układy o średniej liczbie wejść/wyjść oraz układy duże. Przy tych ostatnich jest to powyżej 1024. Urządzenie jest programowane bez konieczności dodatkowego okablowania, co znacznie skraca montaż.

Dlaczego warto stosować sterowniki PLC?

Dzięki dużej ilość wejść oraz wyjść mają bardzo szerokie i różnorodne zastosowanie. Pozwalają na pełną automatyzację wielu procesów w dużych zakładach przemysłowych, gdzie sterują pracą, m.in. robotów przemysłowych, które wykonują znacznie szybciej i efektowniej wiele powtarzalnych czynności. Dzięki temu praca przebiega szybciej i sprawniej.

Można nimi sterować z zupełnie innej lokalizacji, a w ten sposób może również odbywać się ich konserwacja oraz diagnostyka. Poza tym rzadko ulegają awariom, a także zużywają niewiele energii elektrycznej. Ich instalacja nie wymaga dużych nakładów finansowych oraz jest mało inwazyjna.

Gdzie można zastosować sterowanie PLC?

Coraz powszechniej stosowane jest w wielu nie tylko dużych, ale również mniejszych zakładach przemysłowych. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne oraz znacznie przyspiesza całe procesy produkcyjne.

Z powodzeniem jest ono również coraz częściej stosowane w prywatnych domach. Tzw. funkcja „inteligentny dom” opiera się na zdalnym sterowaniu różnego rodzaju urządzeń. Może to być oświetlenie, ogrzewanie, woda, bramy, rolety oraz wiele innych, które służą większej wygodzie mieszkańców.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *