podróże

Pies na plaży podczas wakacji nad morzem – co należy wiedzieć?

Czy planując wakacje nad morzem z psem możemy ograniczyć się jedynie do znalezienia noclegu w miejscu przyjaznym nie tylko nam, ale i czworonogowi? Niestety, ten optymistyczny scenariusz nie ma zbyt wielu szans na to, aby doczekać się realizacji. Jeśli pobyt na wczasach z psem ma być udany, powinniśmy zaznajomić się także z kilkoma przepisami.

Pies na plaży – to warto wiedzieć

Jeśli jesteśmy w trakcie planowania wakacji nad morzem z psem, nie powinniśmy się oszukiwać. Jest bardziej niż prawdopodobne, że zechcemy pojawić się z naszym podopiecznym na plaży. I choć niemal zawsze będziemy mogli to zrobić, nie zawsze będzie nam dane wejść wszędzie tam, gdzie mamy ochotę. Jeśli chcemy zrozumieć specyfikę polskiego prawa, musimy uświadomić sobie, że za polskie plaże odpowiadają aż trzy urzędy morskie. Ich siedziby mieszczą się w Słupsku, Szczecinie i w Gdyni, a każdy z nich definiuje w nieco inny sposób zasady, na jakich pies może przebywać na nadmorskiej plaży. Warto pamiętać także, że o stan plaż dbają również samorządy terytorialne. Nietrudno się domyślić, że także one mają co nieco do powiedzenia na temat tego, jak ma postępować pies i jego opiekun.

W świecie nakazów i zakazów

Osoby zastanawiające się nad tym, jak mogą wyglądać wakacje nad morzem z psem, z pewnością ucieszą się z tego, że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z wieloma zmianami na lepsze. Jeszcze nie tak dawno przecież obowiązywał całkowity zakaz przebywania z psami na kąpieliskach. I dziś nie każda plaża jest dostępna dla czworonogów, lista tych, które można odwiedzać w ich towarzystwie nie jest jednak wcale mała. W sezonie letnim warto upewnić się jedynie, czy w towarzystwie psa można odwiedzać plaże strzeżone. Przeważnie nie jest to możliwe, jednak i od tej reguły istnieją wyjątki. Dobrze jest też sprawdzić, w jakich miesiącach obowiązują tak restrykcyjne zakazy. Niekiedy trwają nawet pół roku, często jednak ograniczają się wyłącznie do dwóch miesięcy tak zwanego wysokiego sezonu, w czasie którego wiele osób i tak rezygnuje z wakacji nad morzem z psem ze względu na ograniczenia finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *