Maszyny i sprzęt

Co to jest zawiesie wężowe?

Wiele osób chce kupić zawiesia wężowe, jednakże mają problem z ich wyborem. Warto dowiedzieć się, kiedy najlepiej je stosować.

Właściwości

Zawiesia wężowe, nazywane też kołowymi są bardzo zbliżone właściwościami do zawiesi pasowych głównie ze względu na fakt, iż wyprodukowane są z takiego samego materiału – czyli poliestru. Należy pamiętać, że ich podstawowe zalety będą praktycznie takie same.

Zawiesia kołowe mają bardzo niską wagę własną w stosunku do udźwigu. Ponadto są bardzo giętkie i elastyczne. Tego typu zawiesia są łatwe oraz szybkie i wygodne w montażu. Ponadto nie niszczą delikatnych powierzchni ładunku.

Zawiesia kołowe są stosowane dlatego, ponieważ zapewniają możliwość mocowania bez punktów zaczepowych. Ponadto są odporne na działanie kwasów mineralnych, smarów, a także olejów. Warto pamiętać, że zawiesia kołowe są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.

Jakie są główne ograniczenia zawiesi kołowych?

Niestety zawiesa kołowe są wrażliwe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Ponadto nie są odporne na zasady a ich praca jest możliwa do temperatury 100 stopni Celsjusza. Warto dowiedzieć się, czym wyróżniają się zawiesia kołowe.

Zawiesia kołowe są gładkie oraz mają śliską powierzchnię. Dzięki temu zagwarantowany będzie brak otarć. Ponadto powierzchnia zawiesia kołowego powinna być o wiele gładsza w dotyku, a także bardziej śliska od powierzchni zawiesia pasowego. Dlatego wszelkie ryzyko uszkodzenia powierzchni przenoszonego ładunku będzie dużo mniejsze.

Jakie inne cechy ma zawiesie wężowe?

Zawiesia kołowe są giętkie. Dzięki temu możliwe jest podnoszenie w układzie na zaciąg. Dlatego często stosowane jest w takiej metodzie podnoszenia. Warto podkreślić, że różni producenci inaczej nazywają tę metodę mocowania zawiesi.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że do zaciągowy podnoszenia o wiele lepiej mogą sprawdzić się zawiesia pasowe. Będą wolniej się niszczyć głównie ze względu na większą giętkość, a także śliską powierzchnię. Warto pamiętać również o tym, że najkrótsza długość robocza zawiesia wężowego będzie wynosić 0,5m do 1m po obwodzie. Tego typu długość nie jest dostępna jeśli mowa o zawiesiach pasowych, gdzie najkrótsze zawiesie wynosi jeden metr. Ponadto w niektórych przypadkach taka długość może być przydatna.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *