Kulinaria

W jakim kierunku rozwija się przetwórstwo owocowo warzywne?

Przetwórstwo owocowo warzywne zajmuje się przetwarzaniem owoców i warzyw na różnorodne produkty gotowe, które charakteryzują się zdecydowanie większą trwałością niż świeże warzywa i owoce. Efektem końcowym przerobu owoców i warzyw są na przykład mrożonki, koncentraty soków oraz różnorodne wyroby skrzepłe.

Jak wygląda przetwórstwo w Polsce?

Polski przemysł owocowo warzywny rozwija się bardzo prężnie i w chwili obecnej przetwarza się około 60% zbioru owoców i około 15% warzyw. Największym atutem firm działających w tej branży jest nie tylko doskonała baza surowcowa, ale również eksport.

W Polsce jak i zresztą na całym świecie systematycznie wzrasta wiedza społeczeństwa na temat racjonalnego żywienia, dlatego też z roku na rok jest coraz większe zapotrzebowanie na przetworzone owoce i warzywa. W naszym kraju rozwija się nie tylko przemysłowe przetwórstwo owocowo warzywne, ale również przetwórstwo domowe.

Przetworzone warzywa i owoce – czy warto?

W prawidłowym żywieniu człowieka coraz większą rolę odgrywają warzywa, które jak powszechnie wiadomo są bardzo bogatym źródłem drogocennych witamin i składników mineralnych.

W Polsce pogoda pozostawia wiele do życzenia, dlatego też zmianie podlegają plony. W dużej mierze to właśnie od zasobności plonów zależy dana tendencja na rynku. Zakłady przetwórcze owoców i warzyw chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też coraz częściej stawiają na uprawy nowych gatunków warzyw.

Jakie perspektywy na najbliższe lata?

Sektor przetwórstwa owoców i warzyw rośnie zdecydowanie szybciej niż branża spożywcza ogółem. W Polsce udział owoców i warzyw przetworzonych zwiększa się co roku o około 4%. Według wielu specjalistów z branży tendencja ta utrzyma się w najbliższych latach.

Rozwój przetwórstwa owocowo warzywnego wspierany jest w dużej mierze przez eksport. Jeżeli chodzi o przetwory owocowe to nawet 80% produktów trafia na rynku zagraniczne. W przypadku przetworów warzywnych jest to z kolei 55%. Polska może pochwalić się przede wszystkim sukcesami w przetwarzaniu owoców miękkich i zagęszczonych soków jabłkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *