Kulinaria

Jak utrzymać prawidłową wagę i nie utyć

Zawsze jak widzimy otyłe lub chorobliwie chude osoby mamy wrażenie, że to są jedyne problemy z wagą. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Spora część ludzi po przejściu epizodu odchudzania stara się utrzymać osiągniętą wagę. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Dobrze jest wtedy użyć narzędzia do określenia BMR takiego jak Kalkulator zapotrzebowania na kalorie.

Czym jest kalkulator zapotrzebowania na kalorie?

Narzędzie to pozwala określić podstawową przemianę materii z angielskiego Basal Metabolic Rate (BMR). Do właściwego działania kalkulatora potrzebne są jak najdokładniejsze dane wejściowe. Najważniejsze z nich to waga, wiek, wzrost i natężenie wysiłku fizycznego.Warto pamiętać, że kalkulator jest tylko narzędziem. Potrafi on przetwarzać dane, a nie analizować. Ostateczna decyzja odnośnie do diety i ewentualnych zmian należy do dietetyka lub lekarza prowadzącego w przypadku chorób przewlekłych.

W jaki sposób zachować wagę?

Po tym, jak Kalkulator zapotrzebowania na kalorie wyliczy, ile ich potrzebujemy. Należy rozpisać zrównoważoną dietę. W późniejszych tygodniach analizując wyniki, możemy ją modyfikować w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu.Należy pamiętać o tym, że ważny wpływ na zapotrzebowanie na kalorie ma wysiłek fizyczny. Jeżeli decydujemy się na zmiany w tym zakresie, konieczne będzie ponowne skorzystanie z kalkulatora zapotrzebowania na kalorie. Po zmianie tego parametru wynik będzie inny i należy go uwzględnić w diecie.

Bezpieczne stosowanie diety

Tak jak przejadanie się jest niezdrowe, to tak samo jedzenie zbyt mało nie jest dobre. Złotą zasadą odżywiania jest oparcie diety na piramidzie zdrowego żywienia. Jest to jedyna droga, by zachować balans i nie wpaść w efekt jojo.Niewłaściwe nawyki żywieniowe są jak choroba. Dlatego należy się z nich wyleczyć. Trudno jest leczyć samego siebie, dlatego warto poprosić o to właściwą do tego osobę z fachową wiedzą. Postępowanie takie pozwoli zachować bezpieczeństwo i pozwoli uniknąć żywieniowych wpadek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *