dom i ogród

Jak wybrać kołdrę antyalergiczną?

Do rozwoju alergii bardzo często doprowadzają roztocza, a to właśnie one lubią osadzać się na różnych elementach sypialni, zwłaszcza tych, z których ludzie korzystają intensywnie i często, a czymś takim są właśnie kołdry.

Jeżeli jest się uczulonym na roztocza lub ma się jakąkolwiek inną alergię, warto by skorzystać z rzeczy, które tych dolegliwości nie będą pogłębiać. Kołdra antyalergiczna okaże się strzałem w dziesiątkę. O ile rzeczywiście uzyska one antyalergiczne właściwości.

Antyalergiczny vs hipoalergiczny

Tych dwóch określeń nie należy jednak ze sobą mylić, bo wbrew pozorom nie są one wcale tym samym, choć przez niektórych producentów bywają używane zamiennie. Hipoalergiczny oznacza po prostu „niewywołujący alergii”. Kołdry nazwane w ten sposób albo w ogóle nie będą do niej prowadzić, albo w jakiś stopniu zmniejszą ryzyko jej wystąpienia.

Z kolei antyalergiczny świadczy o zdolności do tworzenia zabezpieczenia przed alergenami. Kołdry antyalergiczne często są pokrywane dodatkową warstwą różnych substancji ochronnych, dzięki który mogą nie tylko nie doprowadzać do alergii, ale również i przed nimi chronić.

Wypełnienie sztuczne vs wypełnienie naturalne

Druga ważna kwestia to typ wypełnienia. Większość osób uznałaby to naturalne za lepsze, ale niekoniecznie musi być to prawda, a już na pewno nie w przypadku, gdy komuś zależy na właściwościach antyalergicznych. Takimi właściwościami odznaczą się niemalże wyłącznie wypełnienia syntetyczne, którymi charakteryzują się prawie wszystkie kołdry antyalergiczne. Jedwab jest bardzo przyjemny w dotyku i naprawdę wdzięczny, jednakże alergicy zdecydowanie nie powinni go używać.

Odpowiednim wypełnieniem dla kołdry (ale też i poduszki) antyalergicznej może być nawet najzwyklejszy poliester. Zdecydowana większość osób dobrze toleruje syntetyki.

Działania zapobiegawcze

Aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko rozwinięcia alergii, na pewno warto zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym się śpi, panowały optymalne warunki. Ważny jest przede wszystkim poziom wilgotności, który nie może być zbyt wysoki. Sypialnię należy regularnie wietrzyć. Sama kołdra antyalergiczna też powinna być jak najczęściej wietrzona oraz systematycznie prana w odpowiednio wysokiej temperaturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *