dom i ogród

Jak marnować mniej żywności?

Tematyka „zerowaste” zaczyna zataczać coraz szersze kręgi. Zdecydowanie rośnie ilość osób, które zastawiają się, jak żyć, by generować jak najmniej śmieci. Coraz więcej osób chodzi na zakupy z wielorazową torbą, kupuje jedzenie do własnych pojemników i rezygnuje z jednorazowych kubków na kawę. Gorącym tematem staje się też niemarnowanie żywności.

Co robić, by marnować mniej żywności?

Podstawą jest planowanie posiłków i wykorzystywanie w kuchni resztek. Dzięki planowaniu posiłków kupuje się tylko to, co jest potrzebne. Kuchenny recycling z kolei pozwala uniknąć wyrzucenia tego, co pozostało z poprzedniego posiłku.

Patrząc na sprawę bardziej globalnie, ważne jest także to, by jeść raczej sezonowo i lokalnie.

Kolejnym ważnym elementem jest przechowywanie żywności — jeśli czegoś nie damy rady zjeść, warto pomyśleć, czy da się to jakoś przechować lub przetworzyć tak by się nie zmarnowało.

Jak kupować, by mniej marnować?

Przede wszystkim zakupy należy robić zgodnie z planem posiłków. Uleganie promocjom nie tylko rujnuje portfel, ale powoduje, że lądujemy z masą żywności, które po prostu nie damy rady zjeść i przetworzyć.W spiżarni dobrze mieć kilka podstawowych produktów, które mogą stanowić bazę do przygotowania wielu potraw. Jednak należy uważać z kupowaniem na zapas i robić to tylko dla produktów, które dobrze się przechowują, takich jak kasze, mąki, suszone warzywa lub owoce, produkty konserwowane, przeciery pomidorowe. Lepiej zakupy robić częściej, za to przemyślane i zaplanowane niż na raz, kupować dużą ilość produktów żywnościowych.

Jak przedłużać trwałość żywności?

Jeśli coś nie może być zjedzone od razu, trzeba pomyśleć, jak można to przetworzyć by, zamiast wyrzucić — zjeść później.Podstawowe sposoby przechowywania żywności to mrożenie, suszenie, pasteryzacja i kiszenie. Każda z nich ma swoje zalety i wady, i daje się stosować do innych produktów. Jeśli chodzi o mrożenie, to jest to dosyć uniwersalna metoda — mrozić można gotowe produkty, owoce, warzywa, mięso. Suszenie sprawdza się przede wszystkim w przypadku owoców, warzyw i grzybów. Suszone warzywa i owoce trzeba przechowywać w szczelnych opakowaniach, np. słoikach.Pasteryzacja jest dosyć kłopotliwa do wykonania, ale za to nadaje się do prawie każdego rodzaju żywności.

Kiszenie to proces konserwacji przede wszystkim warzyw i owoców.

Artykuł powstał we współpracy ze Spółką suszarniczą Ogrodnik S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *