dom i ogród

Frezy – na co zwrócić uwagę?

Wykonywanie wszelkich prac w dzisiejszych czasach związane jest przede wszystkim z ułatwianiem sobie życia. Podobnie sprawa prezentuje się podczas obróbki wszelkiego rodzaju powierzchni płaskich oraz przedmiotów wykonanych z drewna czy metalu. Stosując frezarki można w bardzo prosty sposób obrobić dowolny materiał. Za odpowiednie przygotowanie frezarki odpowiedzialne są frezy, które stanowią wieloostrzowe narzędzie skrawające o ruchu obrotowym.

Frezy

Podczas cięcia wszelkiego rodzaju rurek, stali, brązu bądź stali nierdzewnej najlepiej sprawdzą się frezy tarczowe. Frezy te muszą charakteryzować się przede wszystkim dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. By zapewnić taką ochronę należy frezy pokryć różnymi materiałami. Jest to szczególnie ważne podczas prac wykonywanych w wysokich temperaturach.
Frezy tarczowe można ponadto podzielić na rodzaj uzębienia. Dostępne są zarówno modele z grubymi zębami, średnimi, jak i cienkimi.

Frezy palcowe

Jednymi z najpopularniejszych frez stosowanych na frezarkach pionowych są frezy palcowe. Sprawdzą się one idealnie podczas wykonywania różnego rodzaju zagłębień. Samo cięcie możliwe jest dzięki krawędziom tnącym, które najczęściej umieszczone są na bokach i z przodu. Szeroki wybór modeli sprawia, że można dowolnie dostosować takie elementy jak kształt czy rozmiar frezów.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Pierwszym podstawowym parametrem, którego nie wolno pominąć podczas doboru frezów jest materiał. Sam dobór materiału z jakiego wykonany jest frez powinien opierać się na podstawie obrabianego materiału. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów zaliczamy węglik spiekany oraz HSS.
Oprócz dobrania poprawnego materiału trzeba także zwrócić uwagę na ilość ostrzy. Element ten jest kluczowy jeśli chodzi o obrabiany materiał. Frezy posiadające cztery ostrza charakteryzują się sztywnością na skręcanie oraz zginanie. Mniej ostrzy oznacza najczęściej mniejszą sztywność, jednakże przepływ wiórów jest znacznie lepszy.
W praktyce oznacza to, że podczas obróbki lekkich materiałów lepiej sprawdzą się frezy posiadające mniejszą liczbę ostrzy.
Baczną uwagę warto także zachować podczas doboru rozmiaru frezów, które muszą wiązać się bezpośrednio z charakterem wykonywanej pracy. Jeśli są to drobne pracę to nie warto kupować dużych frez, które mogą znacznie utrudnić wykonanie zadania.
Frezy palcowe do aluminium w swojej ofercie firma Frezwid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *