dom i ogród

Dobór izolacji budynku

Styropian ekstrudowany xps czy styropian ekspandowany eps?

Styropian jest to polimer, ale jak każdy polimer może być wiele jego rodzajów. Chociaż z punktu widzenia chemii jest to dalej ten sam materiał, to jego właściwości mogą być nieco inne. Te same prawa dotyczą produktów wykonanych z tych samych materiałów, ale za pomocą różnych metod. Dobór technologii może już wpłynąć na pewne właściwości, taka sama sprawa jest ze styropianem ekstrudowanym i ekspandowanym.

Jakie są różnice pomiędzy styropianem ekstrudowanym a ekspandowanym?

Przede wszystkim xps polistyren jest dużo bardziej gęsty, co wpływa na lepsze właściwości izolacji termicznej oraz na mniejsze chłonięcie wilgoci. Parametry te uzyskuje się głównie w taki sposób, że styropian formuje się w arkusze, wtryskując granulat w specjalne formy pod ciśnieniem, natomiast styropian ekspandowany jest do formy wylewany i w takiej on postaci zastyga.

Czy opłaca się stosować droższy xps polistyren?

Styropian ekstrudowany xps jest lepszym materiałem izolacyjnym, dlatego, jeśli mamy taką możliwość powinniśmy go zastosować. Jeśli jednak wahamy się w dalszym ciągu lub nasz budżet jest bardziej skromny, warto zastanowić się nad tym „jak dobrą izolację termiczną chcielibyśmy uzyskać?”.

Oczywiście inaczej sprawa ma się w przypadku nowych budynków mieszkalnych, domów jednorodzinnych oraz starej kamienicy czy budynków z czasów PRL-u. Inaczej budowano kiedyś, a inaczej buduje się obecnie. Współcześnie niemal wszystkie nowe budowle są stawiane z naciskiem na jak największą samowystarczalność. Z tego powodu materiały budowlane, z których budujemy, już same w sobie mają właściwości izolacyjne.

Doszczelnienie połączeń silikonem

Kiedy izolujemy dom, musimy pamiętać również o kilku innych zasadach oprócz samego doboru materiału. Musimy pamiętać o tym, że sukces każdej izolacji to jej odpowiedni montaż. Na nic się zdadzą nawet najlepsze materiały, jeśli stworzymy mostki termiczne w wyniku nieprawidłowej instalacji. Podobnie rzecz ma się z wilgocią. Aby walczyć z tym drugim czynnikiem, powinniśmy użyć takich środków jak sopro silikon. Sopro silikon jest to materiał uszczelniający, który skutecznie zabezpieczy ściany przed przenikaniem wilgoci pod izolację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *