dom i ogród

Dobór izolacji budynku

Styropian ekstrudowany xps czy styropian ekspandowany eps?

Styropian jest to polimer, ale jak każdy polimer może być wiele jego rodzajów. Chociaż z punktu widzenia chemii jest to dalej ten sam materiał, to jego właściwości mogą być nieco inne. Te same prawa dotyczą produktów wykonanych z tych samych materiałów, ale za pomocą różnych metod. Dobór technologii może już wpłynąć na pewne właściwości, taka sama sprawa jest ze styropianem ekstrudowanym i ekspandowanym.

Jakie są różnice pomiędzy styropianem ekstrudowanym a ekspandowanym?

Przede wszystkim xps polistyren jest dużo bardziej gęsty, co wpływa na lepsze właściwości izolacji termicznej oraz na mniejsze chłonięcie wilgoci. Parametry te uzyskuje się głównie w taki sposób, że styropian formuje się w arkusze, wtryskując granulat w specjalne formy pod ciśnieniem, natomiast styropian ekspandowany jest do formy wylewany i w takiej on postaci zastyga.

Czy opłaca się stosować droższy xps polistyren?

Styropian ekstrudowany xps jest lepszym materiałem izolacyjnym, dlatego, jeśli mamy taką możliwość powinniśmy go zastosować. Jeśli jednak wahamy się w dalszym ciągu lub nasz budżet jest bardziej skromny, warto zastanowić się nad tym “jak dobrą izolację termiczną chcielibyśmy uzyskać?”.

Oczywiście inaczej sprawa ma się w przypadku nowych budynków mieszkalnych, domów jednorodzinnych oraz starej kamienicy czy budynków z czasów PRL-u. Inaczej budowano kiedyś, a inaczej buduje się obecnie. Współcześnie niemal wszystkie nowe budowle są stawiane z naciskiem na jak największą samowystarczalność. Z tego powodu materiały budowlane, z których budujemy, już same w sobie mają właściwości izolacyjne.

Doszczelnienie połączeń silikonem

Kiedy izolujemy dom, musimy pamiętać również o kilku innych zasadach oprócz samego doboru materiału. Musimy pamiętać o tym, że sukces każdej izolacji to jej odpowiedni montaż. Na nic się zdadzą nawet najlepsze materiały, jeśli stworzymy mostki termiczne w wyniku nieprawidłowej instalacji. Podobnie rzecz ma się z wilgocią. Aby walczyć z tym drugim czynnikiem, powinniśmy użyć takich środków jak sopro silikon. Sopro silikon jest to materiał uszczelniający, który skutecznie zabezpieczy ściany przed przenikaniem wilgoci pod izolację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *