Palarnie
biznes

Palarnie w miejscu publicznym

Odkąd weszła w życie ustawa antynikotynowa, życie osób palących stało się jeszcze trudniejsze. Palić nie można praktycznie w żadnym miejscu publicznym ani w budynkach użyteczności publicznej. Jedynym rozwiązaniem jest dla nich istnienie w takich budynkach specjalnie przystosowanych pomieszczeń, czyli palarni.

Organizacja palarni

Właściciel obiektu lub zarządzający budynkiem, w którym znajdują się co najmniej dwa osobne pomieszczenia, może jedno z nich wyodrębnić na palarnię. Pomieszczenie to musi spełniać pewne wymogi konstrukcyjne. Przede wszystkim powinno być wyodrębnione od innych pomieszczeń w budynku, poprzez osobne wejście i odrębne szlaki komunikacyjne. Musi również posiadać odpowiednią wentylację, dzięki której dym nie będzie przenikał do pozostałych pomieszczeń.

Gdzie można stworzyć palarnię?

Palarnię można utworzyć w hotelach, na dworcach, uczelniach, w domach pomocy społecznej, w lokalach gastronomicznych oraz w zakładach pracy. Wymaga to jednak nakładów pracy oraz zainwestowania odpowiednich środków finansowych, ponieważ pomieszczenie takie musi być odpowiednio przystosowane do obowiązujących przepisów. Koszty te można ograniczyć, stawiając odpowiednie kabiny dla palących. Są to nowoczesne, profesjonalne i odpowiednio dostosowane do wymogów ustawy palarnie, które można postawić wewnątrz budynku, tworząc w ten sposób strefę dla palących.

Jeżeli nie ma możliwości zorganizowania palarni wewnątrz budynku, wówczas należy pomyśleć o zorganizowaniu miejsca poza budynkiem. Idealnym rozwiązaniem jest wiata dla palaczy. Może ona przylegać do ściany budynku lub być obiektem wolnostojącym. Wykonana zwykle z konstrukcji aluminiowej oraz hartowanego szkła, wyposażona jest w ławeczki, popielniczki hermetyczne, a także w oświetlenie. Chroni palących przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a niepalących przed kontaktem z dymem.

Palarnie wewnętrzne czy zewnętrzne wiaty?

Wybór pomiędzy palarnią wewnątrz budynku a wiatą dla palących umieszczona na zewnątrz zależy od ilości miejsca, którym dysponujemy. W dużych halach przemysłowych, w miejscach wystawowych, na dworcach i lotniskach istnieje możliwość zbudowania wewnątrz odpowiednio wyposażonej i przystosowanej dla palaczy kabiny. Palarnia z półfabrykatów jest tańszym rozwiązaniem niż zmiany konstrukcyjne istniejących pomieszczeń, a efekt dokładnie taki sam.

Podobnie rzecz wygląda z przystosowaniem przestrzeni na zewnątrz budynku. O ile nie ma miejsca na palarnię wewnątrz budynku wówczas zarządzający lub właściciel budynku może wyodrębnić na zewnątrz sfery dla palących. W miejscach tych może stanąć wiata dla palaczy wolnostojąca lub przytwierdzona do ściany. Zaletą takiego rozwiązania jest ochrona niepalących, niski koszt inwestycji oraz brak pozwolenia na budowę wiaty.

Jak widać przystosowanie zakładu pracy, biura czy innej instytucji publicznej do wymagań prawa nie musi być ani kosztowne, ani skomplikowane. Z pomocą gotowych do montażu wiat i kabin, można stworzyć ekologiczną przestrzeń dla palaczy i pozostać w zgodzie w zobowiązującym prawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *