Nici chirurgiczne- wszystko co trzeba o nich wiedzieć?
W czasie każdej operacji chirurg staje przed trudnym wyborem, dotyczącym nici chirurgicznych. Powinny być optymalnej grubości, a przy tym jak najcieńsze i wytrzymałe, aby utrzymać w stanie nienaruszonym brzegi rany podczas całego procesu gojenia. Niewłaściwie dobrane nici chirurgiczne mogą spowodować zakażenie pooperacyjne i doprowadzić do nieestetycznych blizn.
Grubości, w jakich występują nici chirurgiczne
Nici chirurgiczne podzielić można na trzy kategorie, czyli nici grube, średnie i te najcieńsze. Każde są przeznaczone do innego rodzaju zabiegów, na różne rany.Nici grube są bardzo wytrzymałe na wszelkiego rodzaju rozciągania, ale przy zakładaniu szwów powodują często uraz zszywanych tkanek. Stosuje się do przyszywania naprawdę dużych struktur, a także w chirurgii ortopedycznej. Najczęściej są to metalowe druty stalowe. Nici cienkie stosuje się przeważnie w trakcie zabiegów chirurgicznych okulistycznych, takich jak operacja zaćmy, jaskry, korekta powiek. a także w mikrochirurgii. Nici o średniej grubości wykorzystuje się do zabiegów w chirurgii skóry, w położnictwie. Są to najczęściej szwy lniane.
Nić chirurgiczna wchłanialna i niewchłanialna
Nić chirurgiczna wchłanialna wykonana jest z materiałów syntetycznych, takich jak kwas poliglikolowy. Jest to pierwszy materiał, z którego zaczęto wyrabiać nici chirurgiczne. Materiał ten ulega hydrolizie, której może towarzyszyć minimalny okres zapalny. Nie wpływa on jednak ani na czas wchłaniania szwu, ani na utrzymywanie tkankowe. Taka nić chirurgiczna ma wygładzone powierzchnie, a to umożliwia penetracje miękkich tkanek, zmniejsza urazy i niweluje ryzyko rozcięcia tkanek. Nici te są elastyczne i odporne na rozciąganie.Nici chirurgiczne niewchłanialne używane są wtedy, kiedy zachodzi potrzeba stworzenia stabilnego i trwałego połączenia się tkanek. Używa się ich także wtedy kiedy czas gojenia się ran może się wydłużyć, oraz wtedy, kiedy szwy będą. bardzo obciążone po operacji. Są one także ekonomiczniejsze. Nić chirurgiczna niewchłanialna może być wykonana z materiału naturalnego albo syntetycznego. Dzięki swojej strukturze wykorzystywane mogą być tam, gdzie podczas zabiegów usunięcie szwów jest konieczne w ściśle wyznaczonym okresie. Dzięki właściwościom niewchłanialnych szwów można je łatwo umieścić w ciele pacjenta.