Jak pakować towary?
Pakowanie produktów to nie lada sztuka. Niezależnie od tego, czy robi to człowiek, czy maszyna, wszystko musi być wykonane dokładnie i precyzyjnie. Zwłaszcza w przypadku produktów, które muszą być przechowywane w szczelnych opakowaniach. Nieprawidłowe zapakowanie może powodować zniszczenie towary i straty materialne dla przedsiębiorstwa.
Jak pakować, żeby było dobrze?
Przede wszystkim, dla poszczególnych towarów określone są pewne normy, mówiące, w jakich warunkach produkt powinien być składowany i transportowany. Nie jest to kwestia swobodnego wyboru. W przypadku niektórych produktów można nieco poluzować restrykcje, lecz istnieją takie produkty, które muszą być pakowane idealnie, aby nie doznały żadnego szwanku.
Jeśli chodzi o rodzaje pakowania towarów można wyodrębnić bardzo podstawowy podział na pakowanie: jednostopniowe, dwustopniowe i trzystopniowe. Pakowanie jednostopniowe polega na tym, że towary są wkładane wyłącznie do takich opakowań, które służą do przewozu, czyli np. mogą być umieszczane w paletach transportowych. Pakowanie dwustopniowe z kolei wymaga najpierw zapakowania każdego towaru w indywidualne opakowanie. Natomiast pakowanie trzystopniowe to Pakowanie towarów do jednostkowych pudełek, następnie do opakowań zbiorczych mieszczących np. kilka sztuk określonych towarów, a dopiero na końcu do opakowań transportowych. Np. mleko najpierw jest wlewane do kartoników. Następnie kartony są pakowane w folie po dziesięć sztuk. Na końcu takie zbiorcze opakowania wkłada się na palety transportowe.
Pakowanie towarów na szeroką skalę
Przy dużej ilości produktów, które powstają w ogromnych przedsiębiorstwa produkcyjnych, pakowanie jest czynnością automatyczną i taśmową. Nie ma tu miejsca na dopieszczenie każdego produktu. Wszystkie są traktowane tak samo.
Najczęściej przy takiej wzmożonej produkcji pakowaniem zajmują się specjalistyczne maszyny, które potrafią w krótkim czasie zapakować bardzo dużą ilość przedmiotów lub substancji płynnych, czy sypkich. Niezależnie od rodzaju produktu, maszyny i urządzenia są dostosowane do ich specyfiki.
Pakowanie towarów – czy na pewno maszyna zrobi to lepiej?
Zazwyczaj maszyny pakujące są bardzo precyzyjne i niezawodne. Najnowocześniejsze urządzenia są praktycznie bezawaryjne i mogą pracować nieprzerwanie przez długie godziny.
Czasem jednak pakowanie przez człowieka jest nieodzowne. Zdarzają się bowiem towary szczególnie delikatne, z którymi trzeba się obchodzić ostrożnie. Są również takie, które przed pakowaniem wymagają starannego przejrzenia i odrzucenia tych, które się nie nadają do sprzedaży.