zdrowie

Mało inwazyjny zabieg

Zabiegiem, który ostatnio cieszy się coraz większą popularnością w środowisku ginekologiczny jest laparoskopia ginekologiczna. To nic innego jak badanie narządów rodnych kobiety. Zabieg ten wykonywany jest w celach leczniczych, jak i diagnostycznych. Głównym wskazaniem do jego wykonania jest niepłodność oraz ból w miednicy a także endometrioza, ciąża pozamaciczna, torbiel jajnika czy mięśniak macicy.

Jak wygląda zabieg

Sprzęt diagnostyczny wyposażony jest w minikamerę, która pozwala lekarzom dokonać z precyzją wielu niezbędnych czynności, zwłaszcza w miednicy kobiety. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest zrobienie badań w zależności od wskazań do wykonania zabiegu. W okolicy nadłonowej wykonywane jest małe nacięcie. To właśnie przez nie wprowadza się sprzęt optyczny z minikamerą. Urządzenie to pozwala dokładnie zbliżyć się do narządów i wykryć nieprawidłowości. Gdy laparoskopia ginekologiczna zostaje zakończona, nacięcia zszywa się kilkoma szwami. Zazwyczaj po kilku godzinach kobieta może udać się do domu, jednak gdy zabieg był wykonywany w celach leczniczych, a nie diagnostycznych, konieczna jest opieka w szpitalu przez dobę. Pacjentka musi być obserwowana, a w szczególności reakcja jej organizmu na podane znieczulenie.

Zalety laparoskopii

Badanie narządów rodnych kobiety pomoże wykryć wiele schorzeń, które nie byłyby możliwe do wykrycia za pomocą innych metod. Właśnie dlatego zabieg ten jest tak popularny i w porównaniu z tradycyjnymi operacjami chirurgicznymi wypada o wiele lepiej. Coraz więcej zaciekawionych kobiet pragnie zdecydować się na zabieg i wpisuje w wyszukiwarkę frazę ,,laparoskopia NFZ”. Wszystko dzięki temu, że zabieg ten jest wyjątkowo mało inwazyjny – po zabiegu pozostaje niewielka blizna, która dla wielu kobiet ma duże znaczenie w kwestii estetyki. Laparoskopia NFZ jest możliwa w wypadku ciąży pozamacicznej, cysty jajników czy mięśniaków. Po zabiegu kobieta zostaje na dobę w szpitalu. Możliwe jest również wykonanie laparoskopowego usunięcia macicy: całkowitego, bądź naszyjnikowego. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym. W tym wypadku kobieta musi pozostać pod opieką dwa dni. Świadczenia te wykonywane są bezpłatnie.

Dokładność

Ta skomplikowana metoda wymaga od lekarza niezwykłej precyzji. Coraz doskonalsze narzędzia pozwalają na wykrywanie w narządach rodnych kobiet niemalże wszystkich powikłań. Wykonanie laparoskopii ginekologicznej jest możliwe do wykonania również u starszych osób. Nie jest ona dużym obciążeniem dla organizmu, dlatego nawet u osób z stosunkowo słabym organizmem jest możliwa do wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *