Broń myśliwska
Broń myśliwska to specjalistyczne narzędzia, które z definicji zostały zaprojektowane po to, by służyć do polowań na zwierzęta. W Polsce występują specyficzne ograniczenia, które taka broń musi spełniać.
Broń myśliwska – wymagania
Polskie przepisy regulują, z jakiej broni można strzelać do zwierzyny. Musi to być broń długa, o określonej energii pocisku (nie wyższej niż 1000 J w odległości 100 m), po maksymalnym załadowaniu można oddać z niej maksymalnie pięć strzałów i nie może to być broń samopowtarzalna (w takim magazynku mogą znajdować się maksymalnie dwa naboje).
Sztucery myśliwskie
Jeśli chodzi o sztucery myśliwskie, spełniają one wymogi dotyczące broni myśliwskiej. Sztucery były używane już w osiemnastym wieku, głównie przez wojsko. Sztucery myśliwskie dzieli się na jednolufowe, które są niełamane oraz dwulufowe, łamane, które występują dużo rzadziej.
Przede wszystkim przy wyborze tego rodzaju broni trzeba zastanowić się, na jakiego rodzaju zwierzynę będzie dana broń służyła. Jest to czynnik determinujący wybór sztucera. Większe kalibry są polecane na większą zwierzynę, na przykład na jelenie, natomiast polując na sarnę należy wybrać mniejszy kaliber. Wielkość kalibru ma niebagatelne znaczenie, ponieważ to od niego zależy, czy obiekt zostanie trafiony z dużej odległości, oraz czy mięso upolowanej zwierzyny nie będzie za bardzo poniszczone
Sztucer myśliwski sprzedam
Ze względu na dużą popularność sztucerów jako narzędzi do polowań, na popularnych portalach ogłoszeniowych pojawiają się oferty o treści „sztucer myśliwski sprzedam„. Bardzo łatwo trafić okazję i kupić mało używany sztucer myśliwski dużo taniej, niż w tradycyjnym sklepie myśliwskim. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry, jakimi charakteryzują się sztucery myśliwskie.
Najważniejszym parametrem jest kaliber – najlepiej, gdy myśliwy posiada kilka, a przynajmniej dwa rodzaje broni różnego kalibru, w zależności od zwierzyny oraz odległości strzału.
Oprócz kalibru, jakim charakteryzuje się broń, duże znaczenie przy jej wyborze ma również masa. Zbyt lekka broń może tracić na celności, zbyt ciężka natomiast będzie trudna do utrzymania dla zmęczonego myśliwego.
Kupując używaną broń narażamy się na ryzyko, że nie będzie ona działała poprawnie. Niemniej jest to ryzyko, które trzeba ponieść w zamian za dużo niższą cenę.