biznes

Artykuł jak pisać – czym jest ta forma pisemna?

Artykuły pojawiają się zarówno w prasie, jak i w sieci. Istnieją różne rodzaje tego popularnego tekstu. Osoby piszące powinny przestrzegać podstawowych zasad. Artykuł jak pisać – czym jest ta forma pisemna?

Artykuł jak napisać – definicja

Artykuł jest tekstem publicystycznym. Istnieją różne rodzaje artykułów – prasowy (drukowany w gazecie bądź w magazynie), naukowy (czasopisma naukowe, dotyczący odkrycia naukowego, pisanym specyficznym stylem – może nie być zrozumiały dla osób spoza danej branży), hasłowy (dotyczący danego hasła, najczęściej w encyklopedii) czy monograficzny (ma aż kilkadziesiąt stron, dokładnie omawia dane zagadnienie).

Artykułu najczęściej pisze się jednym ze stylów funkcjonalnych. Przykładem takiego rodzaju jest styl urzędowy (oficjalne pisma, zawiadomienia), potoczny (informacja, plotki), publicystyczno-dziennikarski (pisemne reportaże na dany, ważny temat) czy naukowy (artykuły naukowe). Niektóre artykułu pisze się jednak stylem artystycznym. Dotyczy to sytuacji, gdy tekst ma być formą ekspresji, sztuką, np. elementy poezji. Takie artykuły nie pojawiają się jednak w gazetach codziennych – chyba że jako dodatek, gdzieś na końcu pisma.

Artykuł jak pisać – podstawowe zasady

Długość artykułu zwykle określona jest z góry przez wydawcę. Osoba pisząca do gazety czy na stronę internetową nie może przekraczać ustalonego z góry limitu. W papierowym wydawnictwie jest ograniczona ilość miejsca na teksty, twórcy serwisów internetowych też zwykle nie chcą, by treści były przytłaczająco długie.

Podstawą pisania artykułów są zasady ortografii i interpunkcji. Bez nich czytelnikowi trudno będzie zrozumieć tekst. Należy również pamiętać o podziale tekstu na akapity. Pozwala to na skupienie się na różnych kwestiach i ułatwia czytanie. Tekst podzielony na akapity wygląda przejrzyście – kilka tysięcy znaków jednym ciągiem nie zachęca do czytania.

Artykuł powinien mieć swój cel, główną myśl, którą autor chce przekazać swoim czytelnikom. Większość artykułów ma wstęp, czyli wprowadzenie, przedstawienie tematu czy stanowiska. Część tekstów ma również zakończenie, czyli zwięzłe podsumowanie, streszczenie najważniejszych myśli. Wstęp i zakończenie powinny mieć podobną długość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *