zdrowie

Klasyfikacja narzędzi chirurgicznych według ich funkcji

Narzędzia chirurgiczne, wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, zyskały popularność na początku poprzedniego stulecia. Dziś, mimo że są mniejsze i prostsze w budowie, co czyni je mniej inwazyjnymi, nadal są klasyfikowane według ich funkcji.

Narzędzia chirurgiczne do chwytania

Narzędzia chirurgiczne do chwytania, jak sama nazwa wskazuje, są używane głównie do chwytania. Ich specjalna powierzchnia, wyposażona w drobne nacięcia, umożliwia lekarzom manipulację zarówno delikatnymi jak i twardymi tkankami, a także utrzymanie ich w odpowiednim miejscu podczas szycia.

Najczęściej używane narzędzia chirurgiczne do chwytania to kleszcze, kleszczyki, pincety i imadła. Imadła, często nazywane igłotrzymaczami, są używane w połączeniu z igłami chirurgicznymi.

Narzędzia chirurgiczne do cięcia

Narzędzia chirurgiczne do cięcia, stanowią drugą z najpopularniejszych kategorii. Są one przeznaczone do wykonywania różnych typów nacięć, zarówno na skórze, jak i na innych miękkich tkankach. Ich budowa jest zróżnicowana, a w zależności od niej, narzędzia do cięcia można podzielić na brzuszaste i ostrokończaste.

Każde narzędzie chirurgiczne do cięcia ma określony typ zakończenia. Część robocza, która ma kontakt z tkanką, może być zakończona ostro, tępo lub tępo-ostro.

Narzędzia chirurgiczne do nakłuwania

Narzędzia chirurgiczne do nakłuwania są używane głównie do wykonywania określonych nakłuć, przede wszystkim na skórze. Mają one szerokie zastosowanie, zarówno w różnych zabiegach, jak i w celach diagnostycznych.

Narzędzia do nakłuwania są często używane w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie umożliwiają wprowadzenie wybranych substancji aktywnych bezpośrednio pod skórę.

Narzędzia chirurgiczne do przemieszczania

Ostatnią kategorią narzędzi chirurgicznych, wyróżnioną ze względu na ich specyficzną funkcję, są narzędzia do przemieszczania. Są one podzielone na narzędzia rozwierające i podnoszące.

Najczęściej używanym narzędziem chirurgicznym do rozwierania są różnego rodzaju haki. Umożliwiają one rozciąganie ran i utrzymanie ich w odpowiedniej pozycji, co ułatwia wykonanie zabiegu lub operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *