Dla kogo badanie Dopplera?
Był kiedyś pewien przypadek, że młoda 30-letnia kobieta odczuwała mrowienie w kończynach dolnych. Mało tego, z dnia na dzień zauważała tam specyficzne pajączki, czyli drobne pęknięcia żył, których przybywało. Na szczęście w porę udała się do specjalisty, aby ten przeprowadził odpowiednie badanie. Dzięki takiej decyzji nie zachorowała na zakrzepicę. Tym zabiegiem był oczywiście Doppler żył.
USG żył kończyn dolnych
Badanie, o którym mowa we wstępie jest dość podobne do zwykłego usg, ale różni się pewnym elementem. Otóż w jego trakcie słychać specyficzny szum. Skąd się on bierze? Otóż Doppler żył kończyn dolnych odbywa się za pomocą głowicy nowoczesnego aparatu. Po zetknięciu ze skórą w okolicy żył następuje wysłanie fali ultradźwiękowej, która dalej przenika wewnątrz. Stąd właśnie takie odgłosy.
Kolejny etap to odbicie się fali do tkanek i powrót do głowicy. W ten sposób sygnał trafia do urządzenia i jest możliwe zobrazowanie konkretnej częstotliwości. Dla laika brzmi to dość skomplikowanie, ale flebolog jest w tym temacie dokładnie obeznany. Najważniejsze, aby zapamiętać, że usg żył kończyn dolnych pomoże ocenić ich stan oraz kierunek i prędkość przepływu krwi.
Wskazania do zabiegu
Wspomniane pajączki na nogach nie są jedyną motywacją do tego, aby odwiedzić gabinet lekarski. Okazuje się, że Doppler żył kończyn dolnych jest zalecany u osób w różnym wieku, ale wówczas, jeśli należą one do tzw. grup ryzyka. Chodzi o to, że np. są obciążone genetycznie i mają często problemy z niedrożnością albo zwężeniem tętnic, a nawet z cierpią na refluks żołądka.
Ale także inne osoby, które borykają się ze zwykłym drętwieniem stóp, owrzodzeniem skóry podudzi czy nieprawidłowym gojeniem się ran zdecydowanie powinny umówić się na wizytę w profesjonalnym gabinecie lekarskim, najlepiej prywatnie, aby usg było dokonane jak najszybciej.
Podsumowanie
Co ciekawe i ważne, Doppler żył wykonywany jest też po to, aby odkryć, czy naczynia krwionośne na pewno mogą być poddane bardziej skomplikowanemu zabiegowi chirurgicznemu. Jako badanie pierwszego wyboru nie musi budzić żadnych obaw. Jest przecież w pełni bezpieczne, bezbolesne i nie powoduje skutków ubocznych. Nie ma się więc co zastanawiać nad sensem jego przeprowadzenia.