Lifestyle

Kudzu – właściwości i zastosowanie rośliny

Korzeń kudzu, czyli Pueraria lobata, to roślina pochodząca z Chin i Japonii, która zyskuje coraz większą popularność w Europie ze względu na swoje właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. W języku chińskim kudzu oznacza „pnącze”, co odzwierciedla sposób, w jaki roślina, wspinając się po drzewach i krzewach tworzy gęste kępy. Dlaczego warto szukać kudzu w suplementach i kosmetykach?

Kudzu właściwości

Korzeń kudzu wykazuje szereg korzystnych właściwości dla organizmu. Jest on polecany w przypadku bólów głowy, zmęczenia, nerwicy, a także w leczeniu stanów zapalnych i alergii. Składniki aktywne kudzu regulują poziom cukru we krwi, pomagają w trawieniu tłuszczów oraz obniżają poziom cholesterolu. Kudzu właściwości sprawiają, że w medycynie chińskiej był stosowany w leczeniu chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy oraz chorób układu trawiennego.

Zawartym w roślinie izoflawony sprawiają, że korzeń kudzu może być również wsparciem w leczeniu uzależnień od alkoholu czy papierosów, ponieważ hamuje metabolizm alkoholu oraz zwiększa poziom dopaminy i serotoniny.

Kudzu jako suplement diety

Korzeń kudzu można spożywać w różnych formach. Najlepszym sposobem na wykorzystanie jego właściwości jest stosowanie suplementów diety, które zawierają ekstrakt z kudzu. To najwygodniejszy sposób na dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki substancji aktywnej bez konieczności spożywania dużej ilości korzenia. Można również korzystać z dostępnych na rynku herbatek oraz nalewek. Niezależnie od wybranej formy suplementacji, warto przed jej rozpoczęciem skonsultować się z lekarzem.

Kudzu w kosmetyce i pielęgnacji

Dzięki działaniu przeciwzapalnemu kudzu jest również wykorzystywane w kosmetyce. Najczęściej znajduje się w preparatach do pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień oraz cery naczynkowej. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym kudzu opóźnia procesy starzenia się skóry, regeneruje ją i poprawia jej koloryt. Wspiera procesy odnowy komórkowej i niweluje działanie wolnych rodników.

Dlaczego warto stosować suplementy z kudzu?

Korzeń kudzu to cenny składnik, który znajduje zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, jak i w kosmetyce. Dzięki swoim właściwościom leczniczym i pielęgnacyjnym jest coraz bardziej popularny w Europie i coraz częściej pojawia się na sklepowych półkach. Preparaty zawierające ekstrakt z kudzu mogą być świetnym wsparciem podczas rzucania palenia. Znajdują również zastosowanie w przypadku cukrzycy, chorób układu krążenia, menopauzy czy migren.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *